Londýn 15. novembra (TASR) - Britskí vedci z organizácie Cancer Research UK vyvinuli softvér Boadicea, ktorý umožňuje doteraz najpresnejšie predpovedať riziko vzniku rakoviny prsníka alebo vaječníkov.
Presnosť softvéru pramení z toho, že zohľadňuje väčší počet genetických mutácií, ktoré môžu spôsobovať rakovinu. Využíva databázu genetických údajov o 1484 ženách s rakovinou prsníka a 156 rodinách, v ktorých sa vyskytlo viac prípadov prsníka a vaječníkov. Programu sa obšírnejšie venuje časopis British Journal of Cancer.
Podľa vedúceho výskumu Douga Eastona je účelom softvéru Boadicea ohraničiť genetické testy na ženy, ktoré sú najviac náchylné na genetické mutácie. "Boadicea zistí riziko rakoviny tak, že vyhodnotí podrobné informácie o rakovinových ochoreniach v rodine. Program vypočíta riziko jestvovanie určitej rakovinotvornej genetickej mutácie a všeobecné riziko rakovinového ochorenia," povedal Easton.
Jeho tím nedávno skončil testy presnosti softvéru. Vedci ho použili na zistenie miery genetického rizika u žien, v rodinách ktorých lekári sledovali výskyt rakoviny. Porovnanie výstupov programu a genetických testov ukázal silné stránky softvéru.
Za zdedené riziko rakoviny prsníka sú zodpovedné viaceré gény. Tieto gény nie sú osve až také nebezpečné, ich vplyv rastie, až keď pôsobia spoločne. Program umožňuje zohľadniť vplyvy všetkých týchto génov. Patria k nim aj také, pre ktoré nie sú žiadne biologické testy. Podľa Eastona gény BRCA1 a BRCA2 spôsobujú spolu necelých 20 percent zdedených rakovinových ochorení. Pre presnosť počítačového programu je preto dôležité, aby sa brali do úvahy aj ďalšie mutácie.