Bratislava 23. novembra (TASR) - Unikátnu miniinvazívnu metódu použili dnes slovenskí ortopédi pri výmene bedrového kĺbu 52-ročnej žene. Na umiestnenie umelého kĺbu do tela pacientky stačili lekárom I. Ortopedickej kliniky ružinovskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) iba dva päťcentimetrové rezy, pri klasickej metóde treba vyrezať otvor dlhý vyše 20 cm, povedal dnes pred novinármi hlavný operatér Andrey Švec.
Výhodou tejto metódy je, že nedochádza k veľkému poškodeniu okolitých tkanív a najmä svalových úponov. Minimalizuje sa tiež strata krvi, ako aj vznik embólie. Pacient môže už na druhý deň začať s rehabilitáciou. Pobyt v nemocnici sa skracuje na tri až šesť dní, kým pri bežnom postupe čas hospitalizácie je osem až desať dní, konštatoval Švec.
Zákrok trvá obvykle dve až tri hodiny. Operáciu plne hradia zdravotné poisťovne, nie je však vhodná pre všetkých pacientov. Neodporúča sa u osôb po ťažkých úrazoch alebo s extrémnou obezitou.
Metóda je zatiaľ výnimočná aj vo vyspelej Európe, využíva ju len 10 štátov.
Dva tímy slovenských lekárov sa vyškolili na používanie tejto metódy v špeciálnom stredisku v Budapešti. V stredu sa uskutoční rovnaká operácia v Banskej Bystrici.
Prvú operáciu na svete touto metódou urobil v Chicagu Richard Bergerg. Novú metódu si pred troma rokmi nechala patentovať americká spoločnosť Zimmer.