Vrchol stresovej krivky matiek starajúcich sa o malé deti je vraj značne vyšší ako hladina stresu u podnikateľa stojaceho na pokraji bankrotu. Tvrdí to anglický psychológ David Lewis, ktorý skúmal stupeň stresu u riaditeľov, parašutistov, kaskadérov a matiek s malými deťmi. Pokiaľ ide o každodennú dávku stresu, ukázali sa ako bezkonkurenčné matky detí mladších ako päť rokov. Ak sa doma začali nejaké problémy s dieťaťom alebo nestíhali svoje povinnosti, vrchol stresovej krivky bol často vyšší ako u podnikateľa na prahu bankrotu. Prah fyzického vypätia dosahoval u nich dokonca stupeň pozorovaný u parašutistov pred zoskokom.
Psychológ upozorňuje, že zatiaľ čo parašutisti či podnikatelia vedia zo silnej popudlivosti organizmu čerpať isté potešenie (adrenalínová droga), ženy v domácnosti únavu, nervozitu a popudlivosť považujú za znak svojej slabosti.
Ženy pracujúce doma si často ani neuvedomujú, koľko stresov musia vydržať. Únavu alebo nervozitu, ktoré pociťujú, považujú za znak svojej slabosti. Majú skôr pocity viny, ničia sa otázkami, akým právom sú unavené, keď celý čas trávia doma? Táto zdanlivá absencia príčin ich zlého stavu ich robí psychicky ešte nespokojnejšími, nešťastnejšími a zosilňuje ich pocit viny. Aj preto častejšie ako muži siahajú po upokojujúcich tabletkách. (uj)