Normálne kvapalná látka obsahuje telu vlastné bunky tvoriace chrupavku a môže sa vstreknúť na postihnuté miesto. Po ožiarení ultrafialovým svetlom sa z nej stane gélová hmota, ktorá fixuje bunky na mieste určenia. Nová chrupavka tak vznikne presne na mieste, kde je to treba, informuje tím Jasona Burdicka z MIT v časopise Biomacromolecules.
Poranenie chrupavky ako trhliny, pomliaždeniny a odreniny sa najčastejšie vyskytuje v kolennom kĺbe. Na fixáciu sa však používajú postupy, ktoré sú komplikované a bolestivé a operácie s nimi spojené skrývajú riziko infekcií alebo zlého hojenia rán.
Práve takéto problémy má odstrániť nový gél. Jeho hlavnou zložkou je prírodná kyselina hyalurónová, ktorá sa vyskytuje v sklovci oka, kĺbovom maze a skoro vo všetkých väzivách. Aby látka reagovala na svetlo, vedci do nej pridali chemické komponenty, ktoré pri ožiarení vytvárajú priečne väzby a sú príčinou jej zhustnutia. Vstreknutý gél organizmus časom odbúra a na zranenom mieste zostane len novovytvorená chrupavka.
Podľa vedcov z MIT má nová metóda veľký potenciál. Napríklad by sa dala použiť priamo počas endoskopie kolena, takže pacient by nemusel absolvovať druhú operáciu. Zatiaľ sa však testovalo iba to, či sa novým postupom skutočne vytvára chrupavka. Gél sa musí ešte klinicky testovať, čo potrvá asi päť rokov.