Londýn 10. januára (TASR) - —panielsko-americký tím bádateľov zistil, prečo stredomorská strava, ktorá je bohatá na ovocie, zeleninu a olivový olej, je účinnou ochranou a prevenciou žien voči rakovine prsníka. Odpoveďou na dlho nepoznanú záhadu je kyselina olejová - hlavná zložka olivového oleja.
"Teraz si už vieme vysvetliť, prečo je stredomorská srava tak zdravá," povedal Javier Menendez z Feinbergskej lekárskej univerzity v Chicagu. Podľa neho kyselina olejová blokuje pôsobenie onkogénu HER-2, ktorý vyvoláva rakovinu. Onkogén sa vyskytuje u tridsiatich percent žien s rakovinou prsníka.
Lekári a výskumníci vedeli, že samotná konzumácia stredomorskej diéty znižuje nielen riziko rakoviny prsníka a srdcových chorôb, ale doteraz ani netušili, na akom spôsobe prevencia funguje.
"Vieme predviesť, ako zložka olivového oleja - kyselina olejová regulovaním zníži pôsobenie najdôležitejšieho onkogénu pri rakovine prsníka," vysvetlil Menendez. Najväčším zdrojom kyseliny olejovej je olivový olej. Takýto objav a následné výskumy by mohli vniesť nádej do liečby rakoviny tohto druhu.
Ženy, ktorým diagnostikovali rakovinu prsníka s nádorom HER-2, vedia, že je to veľmi ťažká a agresívna forma rakoviny s chabou prognózou. Každým rokom diagnostikujú viac ako milión nových prípadov rakoviny prsníka po celom svete.