Náš organizmus vraj vie celkom presne, čo a kedy je preň najlepšie, len my to ignorujeme. Celé vedecké odvetvie biológov, nazývané chronobiológia, sa pokúša získať čoraz viac informácií o rytme nášho tela a presadiť, aby sme s ním vedeli lepšie zaobchádz
Náš organizmus vraj vie celkom presne, čo a kedy je preň najlepšie, len my to ignorujeme. Celé vedecké odvetvie biológov, nazývané chronobiológia, sa pokúša získať čoraz viac informácií o rytme nášho tela a presadiť, aby sme s ním vedeli lepšie zaobchádzať.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Mnohí muži napríklad pociťujú hneď po prebudení chuť na milovanie s partnerkou. Je to tak preto, lebo presne medzi šiestou a ôsmou hodinou ráno dosahuje hladina mužského hormónu testosterónu najvyššie hodnoty. Žiaľ, práve v tomto čase je už zvyčajne na programe prvé stretnutie so šéfom. Telesné či vnútorné hodiny tak často nesynchronizujú s vonkajšími hodinami tak, ako by sme chceli alebo potrebovali.
Početné štúdie už dokázali, že ak človek berie ohľad na svoj prirodzený rytmus, žije zdravšie, vzniká menej sociálnych konfliktov a dokonca aj menej katastrof životného prostredia, ako boli napríklad explózia raketoplánu Challenger alebo požiar jadrovej elektrárne v Černobyle. Mnohé tragédie mal na svedomí vyčerpaný personál: títo ľudia sa ocitli na kolíznom kurze so svojimi vnútornými hodinami.
Ste správne nastavení?
Okolo 9. hodiny je naše analytické myslenie v špičkovej forme. O hodinu neskôr beží na najvyššie obrátky krátkodobá pamäť a počas kreatívnej hodinky od 11. nám prichádzajú na um najlepšie stratégie. Od 16. hodiny je v špičkovej forme dlhodobá pamäť a od 17. hodiny by sme sa mali venovať skôr manuálnej činnosti.
Na ošetrenie u zubára alebo očkovanie odporúčajú chronobiológovia čas medzi 14. a 15. hodinou, keď je citlivosť na bolesť najnižšia. Skoro ráno trpíme štvornásobne viac.
Od 16. do 17. je krvný tlak aj krvný obeh v optimálnej forme, a preto organizmus znesie aj väčšiu záťaž. Cvičenie v tomto čase znamená štvornásobný svalový prírastok, zatiaľ čo doobeda ostáva takmer bez efektu.
Medzi 12. a 13. hodinou je žalúdok pripravený prijať aj väčie množstvá potravy. Žľazy vylučujú najväčšie množstvo žalúdočných kyslín a pečeň dostatočné množstvo sekrétu potrebného na trávenie tukov. Preto si doobeda môžeme beztrestne dopriať viac kalórií, zatiaľ čo poobede sa nám už usadia na stehnách. (uj)