Nedávny prieskum na pracoviskách potvrdil, že ekonomicky aktívni ľudia žijú veľmi nezdravo. Lekári namerali alarmujúce hodnoty cholesterolu a krvného tlaku, ale zaznamenali aj fakt, že stále narastá stres a úzkosť.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Mužov ničia depresie, alarmujúce hodnoty cholesterolu a tlaku, ženy úzkosť, stres a podráždenosť. To sú objektívne výsledky prieskumu, ktorý sledoval zdravotný stav mužov a žien na pracoviskách po celom Slovensku. Uskutočnil ho Úrad verejného zdravotníctva SR, jeho lekári vyšetrili vyše tisíc zamestnancov rôznych podnikov a firiem. V porovnaní s výsledkami rovnakého prieskumu spred troch rokov sme na tom horšie - zvýšil sa nám krvný tlak, cholesterol aj stres.
Ako sme na tom psychicky
Od roku 2001 sa zvýšil počet ľudí, ktorí pociťujú nadmerný stres v zamestnaní, až o 15 percent. "Veľmi časté boli prejavy depresie, smútku a sklamania. Ľudia nemajú pocit šťastného života, často pociťujú únavu a podráždenosť. Veľmi výrazne sa to prejavuje najmä u žien," komentuje výsledky prieskumu Jana Jurkovičová z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Najhoršie výsledky mali ľudia s najnižším vzdelaním. Každý tretí muž trpí poruchami spánku a medzi ženami až dve z piatich.
Častou únavou bez zjavnej príčiny trpí každý štvrtý muž a viac ako každá tretia žena. Problémy so zapamätávaním si trápia každého piateho muža a každú štvrtú ženu. Častá podráždenosť sprevádza každého piateho muža a každú štvrtú ženu. Len 23 percent mužov a 13 percent žien neprejavilo žiadne negatívne príznaky duševného zdravia. Najviac stresov v zamestnaní majú vysokoškolsky vzdelaní ľudia. Najvyššiu záťaž stresmi v zamestnaní udávali 35- až 44-roční muži a 25- až 34-ročné ženy.
Ako sme na tom fyzicky?
Projekt sa uskutočňoval priamo v podnikoch, kde odborníci merali biochemické parametre a zamestnanci vypĺňali dotazníky. Paradoxne až 94 percent pracovníkov považovalo svoj zdravotný stav subjektívne za veľmi dobrý. Lekárske vyšetrenia však ukázali opak.
"Objektívne len u vyše 12 percent mužov a 25 percent žien zaznamenali lekári cholesterol, krvný tlak a hmotnosť v norme. Mnoho mladých mužov a mužov v strednom veku malo alarmujúce hodnoty cholesterolu a krvného tlaku. Vysoký tlak ani cholesterol nespôsobujú ľuďom hneď subjektívne ťažkosti, ale sú o to zákernejšie," hovorí MUDr. Jurkovičová. Fakt, že takmer všetci účastníci prieskumu označili svoj zdravotný stav za dobrý, svedčí podľa nej o tom, že väčšina ľudí napriek osvete ešte stále výrazne podceňuje dôsledky obezity a vysokého tlaku či cholesterolu.