Cítite sa malátni, unavení, vyčerpaní? Tŕpnu vám končeky prstov, nepríjemný tik vám trhá viečkom? Lámu sa vám nechty, trápia vás časté afty v ústach? Vypadávajú vám vlasy a chce sa vám neustále spať. Máte kŕče v lýtkach, bolí vás v kostiach, čudne vás pália ruky a nohy a netušíte, prečo?
Možno vám chýba železo, zinok a horčík, možno len niektoré vitamíny. Možno vám vekom ubúdajú hormóny či kostná hmota, ale je tiež celkom možné, že ste si to zapríčinili sami.
Máme málo béčka
Modelka Sklenaříková si dáva každý rok vyšetriť, čo jej chýba. Čo chýba nám? Prieskumy ukazujú, že je toho dosť. Vápnik, vitamíny C a B, kyselina listová. "Viac ako tretina ľudí starších ako 65 rokov má deficit vitamínu B12, čo znamená, že môžu mať závažné poškodenie nervových zakončení. Pritom zbytočne," hovorí MUDr. Vladimír Blažíček.
Takíto ľudia pociťujú slabosť a neistotu v dolných končatinách, majú pálivé bolesti v horných aj dolných končatinách a pocit slabosti a odcudzenia rúk rukavičkového typu, ako by im niekto ukradol ruky. Nebezpečné je to hlavne u ľudí, ktorí držia drastické hladovky, ale aj u vegánov, ktorí neberú nutričné doplnky.
Ako zistiť, čo vám chýba?
Ak chcete zistiť, čo chýba vášmu telu, či to s diétami, prejedaním či prácou nepreháňate, môžete požiadať o rozbor, či máte dostatok minerálov v tele.
Ak to chcete mať preplatené poisťovňou, mal by vám vyšetrenia naordinovať váš praktický lekár v rámci preventívnej prehliadky. Hladina železa, vápnika, draslíka a niektorých ďalších minerálov sa robí bežne, niektoré špeciálne vyšetrenia, ako je hladina vitamínov, sú však príliš drahé, a tak sa robia len v určitých prípadoch. Môže vám ich naordinovať lekár, ak pátra po vašej diagnóze, ak ste príliš často chorí, alebo beriete dlhodobo antibiotiká či iné lieky, ktoré zaťažujú váš organizmus.
Inou možnosťou je dať si ich urobiť na vlastnú žiadosť v niektorom zo súkromných centier. Ako, za koľko, čo nám najviac chýba a kto by sa mal dať nevyhnutne vyšetriť, sa dočítate v dnešnej prílohe.
Čo najviac chýba Slovákom?
SELÉN
Prieskum Ústavu preventívnej a klinickej medicíny potvrdil, že patríme ku krajinám s nízkym stavom selénu. Epidemiologické štúdie potvrdzujú, že ľudia s nízkou hladinou selénu majú až trojnásobne vyššie riziko onkologických a kardiovaskulárnych ochorení.
KYSELINA LISTOVÁ, B VITAMÍNY
Štúdia Homocysteín Slovakia ukázala, že až 40 percent Slovákov má hypovitaminózu, teda nedostatok kyseliny listovej a nedostatok vitamínov B6 a B12. Nedostatok kyseliny listovej ohrozuje srdce a cievny systém.
VÁPNIK
Podľa prieskumu Úradu verejného zdravotníctva chýba Slovákom okrem niektorých vitamínov najmä vápnik. Odborníci tvrdia, že jeho nedostatkom trpia najmä deti, a slovenskej populácii tak reálne hrozí epidémia osteoporózy.