V prvej fáze mozog tvár vníma. V druhej fáze sa rozhoduje, či ju pozná alebo nie. Ak ide o známu tvár, mozog jej v tretej fáze priradí meno. Výskumníci sú presvedčení, že výsledky štúdie pomôžu ľuďom s demenciou, ktorí stratili schopnosť rozoznávať tváre.
V štúdii vedci sledovali reakcie dobrovoľníkov na tváre prominentov, ktoré pred nimi postupne vznikali zo skladačky. Ako príklad sa použili Margaret Thatcherová a Marilyn Monroeová.
Z výsledkov vyplýva, že mozog priraďuje tvár len jednej osobe, aj keď vyzerá, akoby bola zloženinou dvoch osôb. Tvár, ktorá patrí zo 60 percent Marilyn Monroeovej a zo 40 percent Margaret Thatcherovej, mozog hodnotí ako "staršiu verziu" slávnej herečky a speváčky. Portrét v opačnom pomere (40 percent Monroeová, 60 percent Thatcherová) hodnotili účastníci štúdie ako krajšiu podobu bývalej britskej premiérky.
Vedci ďalej zistili, že pri prerušení jednej z týchto troch fáz, ako je tomu u niektorých druhov demencie, ľudia neboli schopní identifikovať iné osoby. Keď budeme vedieť, ako tieto procesy prebiehajú, bolo by možné zasiahnuť tam, kde bývajú prerušené.
Mohlo by to pomôcť ľuďom trpiacim tzv. tvárovou slepotou. Ide o zriedkavú chorobu, pri ktorej mozog nie je schopný spracovať informácie o tvári. Postihnutí nedokážu spoznať tváre priateľov alebo svoju vlastnú podobizeň v zrkadle. (tasr)