
FOTO – AUTOR A ARCHÍV

Murovaný nábytok kombinovaný s drevom je elegantný.

Murované police ľahko postavíme z Yporu.

Plytká murovaná polička sa ľahko udržuje v čistote a pojme množstvo drobných predmetov.
V poslednom období je vymurovanie sokla, police, pultu a iných častí interiéru čoraz rozšírenejšie. Povrchová úprava harmonizuje s ostatnými časťami miestnosti. To, že nie je mobilný, môže byť aj jeho výhodou.
Z kúpeľní sa presťahoval murovaný nábytok aj do kuchýň a obývacích priestorov, môžeme z neho postaviť police, skrinky, stôl. Obklad zvolíme podľa použitých obkladačiek či dlažby, alebo iného materiálu, ktorý sa nachádza v miestnosti, napríklad surová tehla, biele tehly, vhodne zvolený kameň. Korešpondujú napríklad s kozubom, soklom na spodnej časti steny, povrchovou úpravou niektorej steny alebo jej časti.
Aj stôl môžeme vymurovať
Jedálenský stôl v kuchyni dotvára s obkladom pracovnej časti atmosféru, je praktický na údržbu a kvalitne urobený vydrží aj kladenie horúcich nádob. Navyše výborne podporí prestieranie z prírodných materiálov.
Plytká polička zabudovaná do steny môže byť vedená v bezpečnej výške asi 190 cm aj po celej dĺžke steny aj susedných stien. Vojde na ňu množstvo potrebných predmetov, prípadne dekoračných objektov. Jej údržba je nepomerne jednoduchšia, než drevené druhy nábytku, údržba módnych sklených políc je v porovnaní s murovanými otročinou. Majitelia murovaných kúpeľňových políc si nevedia vynachváliť ich odolnosť proti vode a vlhkosti.
Murovaná skrinka
Skrinka v obývacej izbe môže byť tiež postavená z murovacieho materiálu a doplnená drevenými či sklenými dvierkami. Oba materiály vyniknú pri tehlovom obklade či len imitujúcom tehly. Navyše takto zvolený materiál naruší sterilnosť klasických hladkých omietok na stenách svojou štruktúrou, rytmom striedania línií a neraz aj farebnosťou. Vynikajú najmä pri klasických drevených podlahách z masívnych fošní aj pri dlažbách a drevených parketách. Celoplošné koberce a laminátové podlahy v kombinácii s murovaným nábytkom by však dodali interiéru nežiaduci komický charakter.
Z čoho stavať?
Murované časti môžeme postaviť z klasického murovacieho materiálu, bielych, hnedých, červených tehál a pri presnej práci ich môžeme ponechať povrchovo vyznieť. Samozrejme, s dokonalým špárovaním. Obklad imitujúci tehly alebo keramický obklad použijeme na ľahké murovacie materiály, akými sú tenkostenné tvárnice Ypor, Itong, Hebel. Tieto môžeme použiť aj dodatočne na horizontálne police, keď ich primurujeme do steny osekanej v mieste spoja na murivo či betón a spevnenej konzolami z armovacej ocele zapustenými jednak do pôvodnej steny a na druhej strane do primurovávanej tvárnice. Pre využitie v kúpeľniach je výhodou, že na trhu je dostatok dekoračných obkladacích doplnkov v tvare pásoviek, rohoviek, hranovacích dielov a podobne, ktoré skvalitňujú dielo.
Často sa v interiéroch používa aj vymurovaná stena zo sklobetónu, ktorá je ideálna na prepúšťanie denného svetla. Pritom má výborné tepelno– a zvukovoizolačné vlastnosti. Môžeme ju použiť na oddelenie niektorej časti s priamym denným svetlom od inej alebo aj na predelenie jednotlivých zón v jednej miestnosti. Široký výber tvaroviek umožní vždy dokonalú estetickú harmóniu. Naopak večer elegantne pôsobí rozptýlený zdroj svetla presvitajúci cez sklenú stenu. (ľš)