SME

Keď aj brokolica škodí. Viete, ktoré potraviny by ste nemali miešať s liekmi?

Týmto potravinám by ste sa mali vyhnúť, ak beriete lieky.

Kombinácia istých druhov potravín a liekov môže spôsobiť komplikácieKombinácia istých druhov potravín a liekov môže spôsobiť komplikácie (Zdroj: Pixabay.com)

Stravovať sa zdravo a vytvoriť si vyvážený jedálniček je jednou z hlavných ciest, ako sa dlhodobo a preventívne starať o svoje zdravie. Ak trpíte rôznymi ochoreniami a pravidelne užívate lieky, je výber potravín ešte dôležitejší. Isté látky v jedle môžu totiž často interagovať s liekmi a spôsobiť nepríjemné vedľajšie účinky. Potenciálne nebezpečné kombinácie potravín a liekov by mali byť popísané v príbalových letákoch. Vďaka tomuto stručnému prehľadu, ktorý zverejnila aj Americká Potravinová a lieková agentúra FDA, získate užitočný prehľad o najčastejších kombinácich, keď si liečivá a potraviny spolu nerozumejú.

Listová zelenina a lieky na riedenie krvi

Aj potraviny, ktoré majú pre organizmus veľa prospešných látok, môžu znižovať účinky liečiv alebo vytvárať komplikácie. Príkladom je warfarin - liek na riedenie krvi, ktorý pomáha zabraňovať vzniku krvných zrazenín. Jeho účinok znižujú viaceré potraviny, najmä zelenina s obsahom vitamínu K, akými sú napríklad brokolica, kapusta, pažítka, kučeravý kel, hlávkový šalát, špenát, petržlen a podobne. Pacienti užívajúci warfarin by stále mali dbať aj na príjem listovej zeleniny, množstvo je však vhodné prekonzultovať s lekárom.

Sladké drievko a lieky na srdcové choroby

Nevhodné interakcie môžu spôsobiť aj niektoré aromatické rastliny. Sladké drievko je u nás známe ako cukrovinka čierny pelendrek, ale aj prísada čajov alebo samostatný výživový doplnok. Prírodné sladké drievko má podľa niektorých zdrojov protizápalový, antibakteriálny, antivírusový a antioxidačný účinok. Okrem iného pomáha uvoľňovať črevné kŕče, bráni vzniku zubného povlaku a zubného kazu či tlmí nadmerné potenie.

V kombinácii s niektorými liekmi však môže škodiť. Odčerpáva z tela draslík a zvyšuje zadržiavanie sodíka. Ak má telo málo draslíka, môže sa zvýšiť účinok digoxínu, ktorý sa užíva na liečenie rôznych srdcových chorôb, predovšetkým atriálnej (predsieňovej) fibrilácie a zlyhania srdca. Vplyvom tejto kombinácie môže srdce biť nesprávne.

Znížiť sa môže tiež účinnosť liekov na vysoký krvný tlak. Pozor by si mali dať ľudia, ktorí užívajú lieky s warfarínom, lebo interakcia sladkého drievka s touto látkou môže spôsobovať zvýšenie zrážanlivosti krvi.

Kombinácia ovocia, zeleniny a diuretík

V prípade užívania diuretík, teda liekov podporujúcich močenie, by si mali dať pacienti pozor na stravovanie. Niektoré diuretiká znižujú schopnosť obličiek vylučovať draslík, čo môže spôsobiť zvýšený obsah tejto látky v krvi a teda viesť k nepravidelnému alebo zrýchlenému búšeniu srdca. V takomto prípade je dôležité vyhýbať sa potravinám s vysokým obsahom draslíka, akými sú banány, pomaranče, zelená listová zelenina či náhrady soli. Najlepšie je poradiť sa s lekárom a zistiť, či vaše diuretiká spôsobujú zvýšenú hladinu draslíka a tomu prispôsobiť stravu.

Antibiotiká a mliečne výrobky

V niektorých prípadoch by ste sa mali vyhnúť konzumácii niektorých potravín v čase, keď beriete lieky. Takto sa môžu s istými potravinami "pobiť" antibiotiká. Antibiotiká s účinnou látkou ciprofloxacín sa používajú na liečbu infekcie močového traktu, infekcie pohlavných orgánov, pri nákazách dýchacích ciest, infekciách tráviaceho traktu či infekcii kože, kostí a kĺbov. Hodinu pred alebo dve hodiny po ich užití by ste sa mali vyhnúť mliečnym výrobkom (mlieko, syry, jogurty, zmrzlina).

Vo všeobecnosti môže byť problémom aj kyslá potrava, vláknina a iné špecifické zložky, ktoré sa v potrave nachádzajú. Na správnosť užívania lieku by vás mal upozorniť lekár, respektíve lekárnik, odporúčania nájdete aj v príbalovom letáku. Dodržiavať by sa mali aj odporúčania užívať liek nalačno, pred jedlom či po jedle, ako aj odporúčané časové intervaly, napríklad v prípade antibiotík. Netreba podceňovať ani interval medzi užitím lieku a následným príjmom potravy, niektoré lieky sa totiž dobre vstrebávajú v tukoch.

Dávajte si pozor na to, čím lieky zapíjate

Hoci je samozrejmé, že lieky by ste nemali zapíjať alkoholickými nápojmi, sú aj mnohé iné tekutiny, ktoré na zapíjanie liekov nie sú vhodné. Samozrejme, stále platí, že najlepšia na zapíjanie liekov je obyčajná čistá voda.

Ovocné šťavy – vyhýbajte sa najmä šťavám z citrusových plodov. Obsahujú totiž rôzne fytochemikálie – napríklad bioflavonoidy alebo furanokumaríny. Tieto látky dokážu ovplyvniť metabolizmus niektorých liekov v čreve, takže sa môže zvýšiť ich účinok a prípadne sa môžu objaviť aj nežiaduce vedľajšie účinky. Citrónová šťava a pomarančová šťava nie sú takmer žiadnym rizikom, horšie je na tom šťava z červených pomarančov a veľkým rizikom je zapíjať lieky šťavou z grapefruitov. Obsahuje najviac spomínaných látok. Odborníci upozorňujú, že rizikové je nielen pitie šťavy, ale komplikácie môže spôsobiť aj konzumácia čerstvých grapefruitov.

Minerálky – na zapíjanie liekov si vyberajte minerálky s nízkym obsahom minerálov. Napríklad lieky určené na prevenciu alebo liečbu osteoporózy by sa minerálnymi vodami vôbec nemali zapíjať.

Mlieko – niektorí odborníci na výživu upozorňujú, že mlieko nie je nápoj, ale potravina. Vďaka obsahu vápnika takisto môže ovplyvňovať účinok niektorých liekov v organizme. V dôsledku interakcie môžu vznikať ťažko vstrebateľné komplexy, čo spôsobí zníženie krvných hladín týchto liekov. Príkladom sú niektoré antibiotiká alebo chemoterapeutiká. Sú však aj lieky, ktoré sa, ak ich napríklad užívate nalačno, mliekom zapíjať odporúčajú.

Bylinné čaje – S bylinnými čajmi a čajovými zmesami radšej vo všeobecnosti opatrne, obsahujú zmes rôznych prírodných chemikálií, ktoré môžu ovplyvniť účinok liekov.

Bezpečné lieky ako riešenie nežiadúcej liekovej interakcie

Najmä pacienti, ktorí pravidelne užívajú viacero druhov liekov by mali pamätať na škodlivé interakcie. Lekár, ktorý pripravuje recepty musí poznať nielen všetky lieky pacienta, ale aj potenciálne škodlivé účinky s inými liekmi, ktorých je čoraz viac - momentálne až 4500 oficiálne registrovaných. Pamätať si však na to, čo všetko a s čím všetkým sa nemá kombinovať, aby na to nedoplatil pacient je však veľmi náročné a ideálnym riešením tohto problému by mala byť elektronická databáza.

Práve týmto spôsobom sa to snaží riešiť zdravotná poisťovňa Dôvera službou Bezpečné lieky. “Viedli nás k tomu mnohé dáta, ukazujúce, že spotreba liekov sa rozbehla vysokým tempom, ale lekári nemali dostatok spoľahlivých údajov na kontrolu ich vzájomných účinkov,” vysvetľuje Marian Faktor, riaditeľ Úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Vďaka programu môže dnes každý lekár, ktorý má záujem detailne poznať všetky lieky, ktoré jeho pacient užíva a riešiť nežiaduce liekové interakcie, odstrániť duplicity a liečiť bezpečne. Aktuálne to u nás robí polovica poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Podľa Faktora od roku 2012 klesol počet závažných interakcií na predpísaných sto balení liekov o jedenásť percent. Absolútny počet závažných interakcií sa znížil o sedem percent, najzávažnejšie interakcie (t.j. predpis kontraindikovaných liekov) klesli až o 20 %. Ďalšie podrobnosti a zaujímavé fakty o Bezpečných liekoch a liekových interakciách si prečítate na tomto linku alebo sa o nich dozviete vo videu:

Tento článok vám prináša zdravotná poisťovňa Dôvera.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 060
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 964
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 030
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 880
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 840
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 067
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 596
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu