Ak sa chcete stravovať zdravo, nepozerajte sa v potravinách na cenovky. Vysoká cena dokáže zmanipulovať vaše vnímanie a rozhodovanie o tom, ktoré produkty sú pre vaše telo najvhodnejšie.
Ľudia drahším potravinám dôverujú dokonca bez toho, aby mali akýkoľvek dôkaz, že sú skutočne prospešné. Tvrdí to štúdia o spotrebiteľskom správaní, ktorú zverejnil Journal of Consumer Research.

Obsah nie je podstatný
Výskumníci na skupinách dobrovoľníkov uskutočnili päticu experimentov. V jednom z pokusov účastníkom predstavili „nový“ produkt, müsli guľôčky. Časti dobrovoľníkov vedci guľôčky opísali ako veľmi zdravé, zvyšným, ako menej zdravé. Úlohou bolo odhadnúť cenu produktu. Dobrovoľníci, ktorí potravinu považovali za zdravú, v porovnaní s druhou skupinou tipovali müsli vyššiu cenu.
Domnelý vzťah medzi cenou a zdravím potvrdil aj druhý experiment. Z dvojice identických sušienok si mali ľudia vybrať tú, ktorú považujú za zdravšiu. Vybrali si tú, o ktorej sa dozvedeli, že je drahšia.
V treťom pokuse mali dobrovoľníci objednať obed kolegovi, ktorý si vypýtal čosi zdravé. Na obrazovke mali na výber z dvoch možností - wrap s kuraťom a balzamikovým octom alebo wrap s pečeným kuraťom.
Napriek tomu, že obe jedlá mali uvedené zloženie, dobrovoľníci pre kolegu vždy vybrali wrap, ktorý výskumníci označili ako drahšiu možnosť.
Vo zvyšnej dvojici experimentov sa vedci snažili zistiť ako cena jedla ovplyvňuje predstavy o látkach, ktoré sú pre telo prospešné.

Cena zárukou kvality
Dobrovoľníci na výber medzi produktami, ktoré obsahovali buď vitamín A, alebo DHA (dokosahexaenová kyselina). Obe látky sú prospešné pre oči, no vitamín A je známejší.
V prípade, že boli produkty podobnej ceny, ľudia uprednostnili potraviny obsahujúce známy vitamín.
Situácia sa zmenila v momente, keď sa potravina s DHA odlíšila vyššou cenou. Ľudia zabudli na svoje predošlé poznatky o vitamíne A a nie len že uprednostnili potravinu s DHA, ale zároveň prijali fakt, že problémy so zrakom sú vypuklým zdravotným problémom.
V poslednom experimente mali dobrovoľníci ohodnotiť takzvanú „najzdravšiu tyčinku na svete“. Skôr, než sa podelili o svoj názor, mohli si prečítať dostupné recenzie.
Časti účastníkov výskumníci tyčinku prezentovali za cenu necelého dolára. Zvyšným účastníkom povedali, že stojí štyri doláre. V prípade, že cena bola vyššia, ľudia mali tendenciu recenzie nečítať. Pri nižšej sume boli k tyčinke omnoho skeptickejší a recenzie čítali.
Autorov štúdie výsledky experimentov hlboko znepokojili. Poukazujú totiž na fakt, že ľudské vnímanie potravín a ich vplyvu na zdravie možno zmanipulovať obyčajnou cenovkou.