Ošetrenie zubného kazu za 14-tisíc rokov prešlo dlhú cestu. Vyškrabávanie zubného kazu pazúrikom ľudstvo vymenilo za modernú vŕtačku, plomby z včelieho vosku zas nahradili takmer neviditeľné biele kompozitné výplne.
Budúcnosť zubného lekárstva vyzerá ešte príjemnejšie. Plátanie dier by mohla vystriedať samoliečba zubov.
Najnovšia štúdia z britskej King´s College London predstavila terapiu, ktorá zvyšuje prirodzenú schopnosť regenerácie zubov. Prebieha pomocou aktivácie kmeňových buniek mäkkej buničiny, ktorá sa nachádza uprostred zubu.
Za normálnych okolností sa touto cestou opravujú iba malé trhliny a diery v zubovine, pevnom materiáli tesne pod povrchom skloviny.

Vedci ukázali, že prirodzený proces možno povzbudiť pomocou lieku, ktorý sa pôvodne využíval na liečbu Alzheimerovej choroby. Bunky by postupne mohli zvládnuť vyplniť aj diery, ktoré siahajú od povrchu zubu po jeho koreň.
Techniku zatiaľ výskumníci otestovali na myšiach. Do dier v zuboch umiestnili biologicky odbúrateľnú špongiu a zakryli ochranným povlakom. Špongiu postupne pri regenerácii zuboviny nahradia minerály a dieru dokonale vyplnia.
Výskumníci naďalej testujú hranice novej regeneračnej metódy a skúšajú, aké veľké otvory sú schopní opraviť. Podľa odhadov by mohla byť liečba komerčne dostupná v priebehu troch až piatich rokov.