Ak fajčíte len zopár cigariet za deň, či týždeň a myslíte si, že vám obmedzené fajčenie neuškodí, mýlite sa.
Štúdia National Cancer Institute ukázala, že ľudia, ktorí za život vyfajčili v priemere menej ako jednu cigaretu denne, mali o 64 percent vyššie riziko predčasného úmrtia než nefajčiari. Cigaretový dym totiž devastuje prakticky všetky orgány tela.
1. Narušený krvný obeh, srdce a mozog
Pri fajčení prenikajú do krvi toxíny z cigaretového dymu. Krv sa stáva hustejšou a zvyšujú sa šance na vytváranie krvných zrazenín.
Zvýšená hustota krvi sa premietne do vyššieho krvného tlaku. Srdce zaťažuje aj oxid uhoľnatý a nikotín, musí pracovať viac, než je obvyklé.
Tepny sa zužujú a poškodzujú, čím sa znižuje množstvo kyslíka, ktorým krv zásobuje životne dôležité orgány.
Kombináciou týchto zmien fajčenie zvyšuje pravdepodobnosť vzniku mozgovej mŕtvice. Riziko srdcového infarktu je až dvojnásobné.
Už prvý rok bez cigariet znižuje šance na ischemickú chorobu srdca až o polovicu a po pätnástich rokoch sú šance rovnaké, ako u celoživotného nefajčiara. Šanca mozgovej mŕtvice sa znižuje na úroveň nefajčiara už po piatich rokoch.

2. Zdevastované ústa, hrdlo a tráviaci trakt
Problémy spôsobujú cigarety už v ústnej dutine. Okrem zafarbenia zubov ohrozuje fajčenie aj ďasná. Hrozia zápaly a infekcie, ktoré môžu viesť nie len k nepríjemnému dychu, ale nakoniec aj k vypadávaniu zubov.
Najvážnejšie škody fajčenie spôsobuje práve v ústach a krku. Zvyšuje riziko vzniku rakoviny pier, jazyka, krku, hlasiviek a pažeráka. Viac ako 93 percent rakoviny hltanu spôsobuje práve cigaretový dym.
Ústa hrdlo sa zotavujú po odvyknutí od cigariet najdlhšie, do stavu podobnému nefajčiarom sa vráti až po 20 rokoch.
Fajčenie tiež zvyšuje riziko vzniku rakoviny žalúdka a žalúdočných vredov.
Dym dokáže oslabiť aj sval, ktorý ovláda dolný zvierač pažeráka. Do pažeráka tak dokážu preniknúť kyseliny zo žalúdka a dochádza k takzvanému refluxu.

3. Rakovina pľúc a obličiek
Kašeľ, náchylnosť k prechladnutiu, dýchavičnosť a astma sú len začiatok. Fajčenie vedie aj k potencionálne smrteľným ochoreniam, ako je pneumónia či rakovina,
Fajčenie priamo spôsobuje 84 percent úmrtí na rakovinu pľúc a 83 percent úmrtí na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP). Cigaretový dym narúša prirodzené odhlieňovanie pľúc, znižuje priechodnosť dýchacích ciest a ničí pľúcne tkanivo.
Fajčenie sa významne podieľa na vzniku rakoviny obličiek, čím tuhší fajčiar, tým je väčšie aj riziko vzniku ochorenia.
Pri desiatich cigaretách denne je v porovnaní s nefajčiarom pravdepodobnosť ochorenia jeden a pol krát vyššia, pri dvadsiatich cigaretách je šanca až dvojnásobná.

4. Ohrozený sexuálny život a plodnosť
Fajčenie môže u mužov viesť k impotencii, keďže poškodzuje krvné cievy, ktoré zásobujú penis krvou. Zároveň môže dôjsť k poškodeniu spermií, zníženiu ich počtu. Zvyšuje tiež riziko rakoviny semenníkov.
Iba vo Veľkej Británii je až 120-tisíc mužov vo veku 20 až 30 rokov impotentných v priamom dôsledku fajčenia.
Plodnosť cigarety znižujú aj u žien. Odhaduje sa, že šanca na otehotnenie je oproti nefajčiarkam približne 70 percentná. Zároveň majú fajčiarky trojnásobne vyššiu šancu, že pokusy o úspešné počatie sa natiahnu na obdobie dlhšie, než jeden rok.
U žien fajčením stúpa riziko vzniku karcinómu krčka maternice, keďže sa horšie vyrovnávajú s infekciou HPV, ktorá rakovinu spôsobuje.
Fajčenie počas tehotenstva môže viesť k potratu, predčasnému pôrodu, narodeniu mŕtveho dieťaťa najmenej o 25 percent zvyšuje šancu syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa.

5. Zožltnutá koža a nechty, rednúce kosti
Látky v cigaretovom dyme menia štruktúru kože. Fajčenie znižuje množstvo kyslíka, ktoré sa dostáva do pokožky, pokožka starne rýchlejšie, vyzerá šedivo či žltkasto, prepadnuto a unavene. Hromadenie toxínov tiež môže viesť ku vzniku celulitídy.
Cigarety môžu na vzhľade pokožky pridať napohľad aj 10 až 20 rokov.
Pravdepodobnosť vzniku hlbokých vrások okolo očí a úst oproti nefajčiarom vzrastá až trojnásobne.
Pokožka a dymom zožltnuté prsty sa vracajú do normálu už krátko po skoncovaní s cigaretami.
V dôsledku fajčenia sa stávajú kosti krehkejšie a človek je náchylnejší na zlomeniny. Obzvlášť opatrné by mali byť ženy, ktoré majú prirodzene vyššie riziko vzniku osteoporózy aj bez cigariet.
6. Kratší život a prázdna peňaženka
Jedna cigareta cigareta skracuje život v priemere približne o 11 minút. To znamená, že ak by sa človek, ktorý fajčí desať cigariet denne rozhodol so zlozvykom skoncovať, za jediný rok by dokázal takpovediac získať späť takmer celý mesiac svojho života.
A koho nepresvedčí argument o dlhšom a kvalitnejšom živote, toho možno presvedčí suma, ktorú na svoj zlozvyk necháva v obchodoch a trafikách.