SME

Čo príde po ebole a zike? Epidémie, ktoré môžu prepuknúť v roku 2017

Vlády a neziskovky vytvorili fond na vývoj vakcín. Poskytovať ich chcú zadarmo.

Ebola v Afrike zabíja naďalej.Ebola v Afrike zabíja naďalej. (Zdroj: SITA/AP)

Vírus eboly za dva roky usmrtil viac než 11-tisíc ľudí. Očkovaciu látku, ktorá by mohla poslúžiť ako prevencia, sa podarilo vyvinúť v závere roka 2016. Uprostred paniky, ktorá sprevádzala ebolu, vzápätí vyvstala ďalšia hrozba - zika.

V priebehu roku 2015 sa v krajinách Latinskej Ameriky a Karibiku nakazili desiatky tisíc ľudí a viac než 2-tisíc detí sa v dôsledku choroby narodili s mikrocefáliou. Deformáciu detskej hlavičky spôsobil vírus, ktorý sa na tehotné ženy preniesol prostredníctvom uhryznutia komárom alebo sexuálnym stykom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na pandémiu sme nepripravení

„Ebola a zika ukázali, že svet je tragicky nepripravený odhaliť lokálne ohniská ochorení a reagovať dostatočne rýchlo na to, aby sa zabránilo globálnej pandémii,“ povedal filantrop Bill Gates v tlačovej správe CEPI, koalície verejného a súkromného sektora pre inovácie v boji proti epidémiám.

Mimovládne organizácie, predstavitelia vlád a vedci z celého sveta sa rozhodli perspektívnu hrozbu epidémií odvrátiť prostredníctvom fondu na vývoj nových vakcín. Fond má v súčasnosti hodnotu 430 miliónov eur.

Novovyvinuté vakcíny následne budú poskytované zdarma.

Choroby, ktoré by mali vakcíny zlikvidovať, pritom nie sú v epicentre pozornosti svetových médií a ich názvy sú pre väčšinu ľudí neznáme. Práve o to však v projekte ide, zastaviť lokálne epidémie skôr, než preniknú do globálneho povedomia.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: V Amerike hlásia prvé úmrtie na superodolnú baktériu Čítajte 

Miliardové ekonomické škody

Medzi trojicu chorôb, na ktoré sa vedci zamerali, patria Middle Eastern Respiratory Syndrome (MERS), horúčka Lassa a vírus Nipah (NiV). Všetky tri sú vysoko nákazlivé a neexistuje na ne efektívna liečba ani vakcíny.

O vzniku fondu informovali vo štvrtok (19. januára) predstavitelia CEPI na Svetovom ekonomickom fóre v švajčiarskom Davose. Prvý vklad poskytla nemecká, japonská a nórska vláda, ako aj nadácia manželov Billa a Melindy Getesových a charitatívna organizácia Wellcome Trust.

Vlády, ktoré sa do projektu zapojili, rozhodnutím reagujú na ekonomické škody, ktoré epidémie spôsobujú. Ich výšku na ekonomickom fóre prirovnala nórska premiérka Erna Solberg k škodám spôsobeným vojnou alebo ekologickou katastrofou.

„Guinea, Sierra Leone a Libéria utrpeli v dôsledku eboly ekonomickú stratu takmer troch miliárd eur, epidémiu SARS-u možno doposiaľ vyčísliť na viac než 37 miliárd eur,“ povedala podľa agentúry Reuters.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Môže vírus zika zabíjať a rozšíri sa po Európe? Sedem otázok a odpovedí Čítajte 

Hlavne nezabudnúť

CEPI sa bude usilovať rozvoj vakcín v prvých dvoch štádiách účinnosti. V prípade, že dôjde k prepuknutiu epidémie, bude vakcína pripravená priamo na vstup do tretej fázy testovania na veľkej skupine ľudí, čiže posledného štádia, ktoré predchádza licencovaniu novej vakcíny.

Podľa výkonného riaditeľa CEPI Andrewa Wittyho by fond mal zahrnúť aj dokončenie prác na vakcíne proti ebole, na ktorú existuje niekoľko úspešných kandidátov, ktorí sa osvedčili v štúdiách.

„Musíme byť schopní mať licencovanú očkovaciu látku, ktorú možno použiť hneď zajtra, ak by epidémia eboly opäť prepukla,“ povedal Witty. Najväčšou chybou by podľa neho bolo urobiť to, čo v prípade SARS. Zabudnúť a ísť ďalej.

V roku 2003 sa pritom chorobou nakazili ľudia v takmer štyridsiatich krajinách a v priebehu týždňov ochorenie spôsobilo celosvetovú paniku. Zomrelo 800 ľudí, väčšina obetí pochádzala z Ázie.

Prečítajte si tiež: Môže mať smrteľný vírus MERS, no na Slovensku mu nevieme pomôcť Čítajte 

Prvý bude MERS

Z trojice ochorení, ktoré by mohli spôsobiť nové epidémie, dostane pri vývoji vakcíny prednosť MERS. Nákazlivé ochorenie dýchacích ciest zdravotníci prvýkrát zaznamenali v roku 2012 v Saudskej Arábii.

U väčšiny pacientov sa vyvinulo ťažké akútne respiračné ochorenie s príznakmi horúčky, kašľa a dýchavičnosti. Podľa údajov centra na kontrolu a prevenciu ochorení (CDC) z desiatich nakazených pacientov zomrel každý tretí až štvrtý.

Postupne vírus prenikol aj do iných krajín a o tri roky neskôr prepukol napríklad v Južnej Kórei.

Po MERS-e budú nasledovať vakcíny proti vysoko nákazlivým vírusom horúčky Lassa a NiV, ktoré bez riadneho očkovania predstavujú globálnu hrozbu.

Horúčka Lassa sa prvý krát objavila v roku 1969 v Nigérii, na človeka sa vírus prenáša prostredníctvom kontaminovaného moču a trusu potkanov. Akonáhle sa nakazí človek, ochorenie sa môže medzi ľuďmi šíriť telesnými tekutinami. Každoročne vírus zabije približne 5-tisíc ľudí, pričom väčšina úmrtí sa vyskytuje v západnej Afrike.

NiV, zvaný tiež Nipah, zdravotníci objavili v roku 1998 v oblasti malajzijského mesta Port Dickson. Zdrojom nákazy je ovocie, ktoré kontaminovali netopiere. Z človeka na človeka sa prenáša predovšetkým v nemocničnom prostredí, podobne ako aj horúčka Lassa. Za posledných 16 rokov NiV zabila 196 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 659
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 573
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 775
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 093
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu