Ľudia sa pri zlomeninách, pomliaždeninách či podvrtnutiach zvyknú zvyknú zriecť okrem športovania aj časti svojho kalorického príjmu.
Keďže bez pohybu ich telo spotrebuje menej energie, rozhodnutie môže vyznieť logicky. Nesprávne nastavená diéta však môže byť na skôr škodu než na úžitok.
Pri zranení totiž denná spotreba energie môže oproti normálnemu stavu vzrásť o 15 až 50 percent, v závislosti od rozsahu poranenia. A ak si úraz vyžaduje chôdzu s barlami, výdaj energie môže byť ešte vyšší.
Živiť svaly je z kalorického hľadiska veľmi náročné. Napríklad svaly dobre stavaného muža môžu denne spotrebovať až 500 kilokalórií.
Ak sa svalstvo nepoužíva, jeho objem sa zmenšuje, najmä u starších ľudí. Pred úbytkom svalovej hmoty počas zranenia ochráni dostatočný príjem bielkovín.

Koľko stačí bielkovín?
Vyvážený príjem bielkovín pre človeka s váhou 70 kilogramov
Raňajky obsahujú 17 - 26 gramov bielkovín
- praženica z troch vajec
- 200 gramov gréckeho jogurtu
Obed obsahuje 30 gramov bielkovín
- fazuľový šalát s krájanou zeleninou a dvomi šálkami lima fazuliek
Večera obsahuje 22 až 30 gramov bielkovín
- jedna bravčová kotleta
- 85 gramov lososa
- 100 gramov morčacích pŕs
Koľko bielkovín treba prijať na to, aby boli svaly počas zranenia naozaj ochránené pred úbytkom objemu? Odpoveď ponúka štúdia skúmajúca príjem bielkovín u športovcov, ktorí sa pokúšali schudnúť.
Svalovú hmotu sa podarilo lepšie zachovať športovcom, ktorí mali v strave zvýšený podiel bielkovín (denne asi dva gramy na kilogram hmotnosti) než tým, ktorí príjem bielkovín znížili (na približne jeden gram na kilogram hmotnosti denne).
Je preto pravdepodobné, že svalom postačí stredné až vysoké množstvo bielkovín. Bežnému človeku stačí prijať 1,6 gramu bielkovín na kilogram hmotnosti človeka za deň.
Medzi potraviny s vysokým obsahom bielkovín patria napríklad vajíčka natvrdo, tuniak v konzerve, orechy, semená a mliečne výrobky.

Hojenie urýchlia vitamíny
Významnú úlohu pri zotavení majú vitamíny C a D. Nemá význam prekračovať odporúčanú dennú dávku, telo sa nie len že nezahojí rýchlejšie, ale zvýšená záťaž na metabolizmus mu môže aj ublížiť.
Chýbajúce vitamíny možno v strave doplniť zvýšeným príjmom ovocia a zeleniny. Dobrým zdrojom vitamínu D je červené mäso, pečeň, vaječný žĺtok a vitamínom D obohatené obilniny. Vitamín C sa nachádza v pomarančoch, jahodách, brokolici či zemiakoch.
Hojenie vážnych zranení naopak spomaľuje alkohol ale aj omega-3 mastné kyseliny. Čo je prospešné pre svalstvo, nemusí byť vhodné pri vážnejších poraneniach. Problematické sú najmä tučné ryby, ako sú napríklad losos a makrela.