SME
Piatok, 9. jún, 2023 | Meniny má Stanislava

Pri kofeíne si ustrážte kombinácie

Turecká káva môže byť riskantná, energetické nápoje sú iba ilúziou.

Súvisiace: Stravovanie I Kofeín I Alkohol I Fajčenie
(Zdroj: Fotolia)

Káva je obľúbený nápoj, bez ktorého mnohí ľudia ani nezačnú deň. Kofeín však dokáže narobiť aj mnoho zla, najmä ak ho užívate veľa a v rôznych stimulujúcich nápojoch a liekoch, nielen v káve.

Populárny prostriedok na povzbudenie telesných aj duševných funkcií kofeín sa v najväčšom množstve nachádza v káve (Coffea arabica), čaji (Camellia thea), kakau (Theobroma cocao), kole (Cola acuminata), maté (Ilex paragueyensis) a guarane (Paullinia cupana).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kofeín má veľmi silné stimulačné účinky na nervovú sústavu, najviac na mozog – povzbudzuje integračnú činnosť jeho kôry, najmä vyššiu nervovú činnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Znižuje pocit únavy, odďaľuje potrebu spánku, skracuje ho, zvyšuje duševnú koncentráciu aj vybavovaní si myšlienok. Potom, v podstate sprostredkovane, sa dosah zvýšenej nervovej činnosti prejaví aj vo zvýšenej schopnosti uvoľňovať energiu.

Prečítajte si tiež: Zbohom cigaretám? Stále máte šancu Čítajte 

Káva

Na konzumáciu kávy sú rôzne názory. Prikláňame sa k názoru, že denná dávka 1 –2 šálky dočasne zlepšuje psychomotorický a intelektuálny výkon. Vyššie dávky môžu u citlivejších ľudí vyvolať symptómy neurotického charakteru – úzkosť, nespavosť, bolesti hlavy, žalúdočnú nervozitu a hnačky.

Problémom je aj gurmánsky návyk - káva ako nápoj mnohým ľuďom chutí, pričom si neuvedomujú, že sa pripravuje z pražených kávových zŕn a akékoľvek praženie vedie k vzniku rakovinotvorných látok. Kofeín je v porovnaní s nimi menším rizikom.

SkryťVypnúť reklamu

Káva, najmä zalievaná, tzv. „turecká“, môže spôsobiť aj poškodenie sliznice žalúdka a podráždenie žlčníka (usadenina pôsobí doslova ako brúsny papier). Prekvapkávaná (cez papierový filter) a preso káva je v tomto smere oveľa menej škodlivá.

Prečítajte si tiež: Pôstne dni omladzujú telo a ducha Čítajte 

Energetické nápoje

Kofeín je látka návyková a býva označovaný za „najmäkšiu drogu“. Konzumujeme ho nielen v káve, ale aj v liekoch proti migréne a bolesti a v nealkoholických a tzv. energetických nápojoch.

Mnohí päťdesiatnici, týka sa to najmä mužov, sa nalievajú energetickými nápojmi vo falošnej ilúzii, že tak získajú viac energie a podajú vyšší výkon – či už v práci, alebo pri sexe. Je to, žiaľ, len ilúzia.

Výkon podajú, ale len krátkodobo, zato omnoho viac ich bude stáť regenerácia. Tieto tekutinové zmesi nedodávajú organizmu skutočnú energiu len vďaka kombinovanému účinku povzbudzujúcich látok kofeínu, taurínu, L-karnitínu, glukuronolaktonu, vitamínov a ďalších zložiek.

SkryťVypnúť reklamu

Preto nejde o energetické nápoje, ale o stimulujúce – energizujúce, ktoré „štvú“ organizmus konzumenta do najvyšších obrátok, čo je naozaj podstatný rozdiel.

Prečítajte si tiež: Pivný pupok býva iba začiatok, alkohol telo postupne ničí Čítajte 

Kombinácie zabíjajú

Kardiológovia (srdciari) a psychiatri varujú, že konzumácia stimulujúcich nápojov môže vyvolávať poruchy spánku, úzkostné stavy, nepríjemné búšenie srdca, prudko zvyšovať krvný tlak alebo prispievať k závažným ochoreniam obličiek.

Ešte horšia je kombinácia týchto tzv. energetických nápojov s tvrdým alkoholom, čo je móda nielen medzi mladými ľuďmi na diskotékach. Môže dôjsť k zlyhaniu obličiek, nezvládnuteľným poruchám srdcového rytmu či náhlej smrti.

Päťdesiatnik, ktorý skombinuje viagru, alkohol a energetické nápoje, pričom jeho životný štýl spočíva vo vysedávaní v kancelárii za počítačom alebo za volantom auta, sa takto vystavuje riziku infarktu alebo mozgovej mŕtvice. Jeho krvný obeh ani srdce nie sú pripravené na takýto nával a ľahko môžu zlyhať.

Regenerácia po takýchto záťahoch trvá často aj niekoľko dní a treba si položiť otázku, či to stojí zato.

Liečivá

Rovnako nebezpečné sú aj liečivá s obsahom kofeínu. Tie viac ohrozujú ženy, pretože sa používajú pri bolestiach hlavy, menštruačných bolestiach, prechladnutiach, príznakoch chrípky a nádche.

Niektoré z nich obsahujú okrem kofeínu aj kodeín alebo pseudoefedrín a pri každodennom nadmernom užívaní môžu zapríčiniť závislosť.

Problémy môže spôsobiť pravidelná konzumácia produktov s obsahom kofeínu a ich kombinovanie s alkoholom, amfetamínmi, hormónmi a inými liekmi, prípadne ďalšími povzbudzujúcimi preparátmi.

Negatívne účinky užívania kofeínu sa zvyčajne neobjavujú pri príležitostnom užívaní, ale vtedy, keď sa konzumuje pravidelne v denných dávkach vyšších ako sto miligramov, čo nebýva vôbec problémom. Stačia na to totiž pravidelné dve „poctivé“ kávy.

Za predávkovanie sa považuje 300 mg kofeínu jednorazovo a život ohrozujúce až smrteľné prijaté množstvo je 10 gramov (alebo 150 mg na 1 kg telesnej hmotnosti).

Káva a kofeínové prípravky patria k súčasnému životnému štýlu a pri ich užívaní platí to isté, čo pri alkohole alebo fajčení: nepreháňajte to a nekombinujte s inými prípravkami, pretože ich vzájomná interakcia vás môže zaskočiť alebo aj dostať predčasne do hrobu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  3. Ako zvládnuť zápal močových ciest bez antibiotík?
  4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  5. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  6. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  8. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  1. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
  2. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
  3. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
  4. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
  5. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  6. Viac kusov hydiny do každej rodiny
  7. Super zábava, super deň
  8. Špecialisti na úspory sa zastavili v Prešove
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 770
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 7 591
  3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 753
  4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 768
  5. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 154
  6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 4 653
  7. Ako znížiť vysoký cholesterol? 4 608
  8. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 352
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu