BRATISLAVA. Fyzicky náročné zamestnanie môže ženám znížiť šance na otehotnenie. Plodnosť ohrozuje nielen dvíhanie ťažkých bremien, ale aj práca v neštandardných časoch.
Štúdia harvardských výskumníkov, ktorú zverejnil časopis Occupational and Environmental Medicine, sledovala vplyv práce na reprodukčné schopnosti. Sledovali biomarkery ženskej plodnosti, čiže činnosť vaječníkov a hladiny reprodukčných hormónov.
Výskum sa zameral na ženy, ktoré potrebovali liečbu porúch plodnosti. Priemerný vek účastníčok bol 35 rokov a priemerná hodnota BMI bola 23, čo značí primeranú hmotnosť.
Vedci u päťstovky dobrovoľníčok sledovali ovariálnu rezervu, ktorá udáva množstvo a potenciál vajíčok či úroveň gonádotropínu. Hormón gonádotropín stimuluje folikuly, guľovité útvary, v ktorých sa vyvíja vajíčko, a jeho zvýšená hladina vedie k poruchám plodnosti u žien aj u mužov.

Výsledky štúdie ukázali, že pravidelné dvíhanie bremien neovplyvnilo hladiny reprodukčných hormónov. No v porovnaní so ženami, ktoré bremená dvíhali zriedkavo, mali ženy s fyzicky náročnou prácou nižšie rezervy vajíčok.
Ženy, ktoré pracovali na zmeny, zas mali menej zrelých vajíčok ako účastníčky so stabilným pracovným časom. Ešte menej zrelých vajíčok mali tie ženy, ktoré pracovali vo večerných a nočných hodinách. Výskumníci sa domnievajú, že pokles mohli spôsobiť narušené vnútorné hodiny.
Spomedzi žien, ktoré absolvovali mimomaternicové oplodnenie, mali fyzicky ťažko pracujúce o takmer deväť percent nižšiu rezervu vajíčok a o 14 percent menej zrelých vajíčok než ženy, ktorých telo netrpelo pracovnou záťažou.
Hodnoty boli ešte nepriaznivejšie, ak pracovali večer, v noci alebo nepravidelne.
DOI: 10.1136/oemed-2016-103953