Za desaťročia, ktoré uplynuli od výroby prvej lego kocky sa hračka stala láskou detí a nočnou morou rodičov. U mnohých dospelých svoju reputáciu získala kvôli bolesti, ktorú kocka lega človeku spôsobí, ak na ňu špliapne bosou nohou.
Problém je natoľko rozšírený, že francúzska reklamná agentúra predstavila v roku 2015 papuče, ktoré sú ušité na mieru proti pichľavým kockám. Prečo dokáže drobný kúsok plastu skoliť aj stokilového muža?
Ostrá bolesť, ktorú kocky spôsobujú, možno porozumieť vďaka kombinácii poznatkov z biológie a vedy o materiáloch. Tehličky sú vyrobené z plastu ASB. Plast je polymérny reťazec, ktorý tvorí trojica molekúl: akrylonitril dodáva kocke silu, butadién pomáha kocke aby odolala deformácii a styrén zas vytvára typický lesk.
Plast hračke dodáva impozantné schopnosti. Odolnosť na hydraulickom lise otestoval matematik Ian Johnson z Open University v Británii. Ukázalo sa, že malá kocka s rozmermi 2x2 dokáže odolať sile až 4240 Newtonov. Napríklad ľudskú lebku možno rozdrviť pri približne 2300 Newtonoch.

Do rovnice pridajte citlivú ľudskú nohu. Odhaduje sa, že na jedlom chodidle sa nachádza 100 až 200-tisíc nervových zakončení. Pomáhajú mozgu prispôsobiť chôdzu podkladovému materiálu, povedzme, čerstvo pokosenej tráve, piesku a niekedy aj plastovej kocke. O zákernej hračke na koberci nás informujú najmä nociceptory - neuróny, ktoré prenášajú bolesť.
Keď stúpime na kocku lega, nedokážeme vytvoriť silu nad 4240 Newtonov a kocku rozpučiť. Preto namiesto toho, aby noha zdeformovala kocku, stane sa opak kocka zdeformuje nohu. V prípade asi 90 kilového muža a kockou s rozmermi 2x2 ide o silu približne 380 Newtonov na centimeter štvorcový.
Ide o podobný tlak, aký by na chodidlo pôsobil 400 metrov pod morským povrchom. Je to však len hrubý odhad, keďže noha sa okolo kocky spojí s dlážkou a tlak je zrejme o niečo menší.
Autor: Ben Guarino