BRATISLAVA. Ľuďom, ktorí majú problémy s vysokým tlakom, zvyčajne lekári odporúčajú dodržiavať diétu s nízkym obsahom soli, respektíve sodíka.
Nový výskum, ktorý publikoval časopis The Lancet, však naznačuje, že znížený príjem sodíka nemusí srdcu zákonite prospievať. Riziko kardiovaskulárnych ochorení totiž môže zvýšiť aj strava, v ktorej je obsah soli prinízky.
Oficiálne stravovacie príručky neodporúčajú denne skonzumovať viac, než 2,3 gramu sodíka. Množstvo predstavuje približne jednu čajovú lyžičku soli. V prípade starších ľudí a ľudí s vysokým tlakom by mala byť dávka nižšia, maximálna dávka by nemala prekročiť tri štvrtiny čajovej lyžičky (1,5 gramu sodíka).
Výskumníci z kanadskej McMasterovej univerzity v Hamiltone svoje závery vyvodili na základe štvorice štúdií. Vzorku tvorilo viac než 133-tisíc ľudí, ktorých zdravotný stav vedci sledovali v priemere štyri roky. Účastníkom merali krvný tlak a na základe rozboru moču určili, aký majú príjem sodíka.

Na vzorke 70-tisíc ľudí, ktorí netrpeli zvýšeným krvným tlakom (hypertenziou), vedci sledovali dôsledky vysokého a nízkeho príjmu sodíka. Dopad na zdravie porovnávali s optimálnym dávkovaním.
U účastníkov, ktorých tlak bol v norme a konzumovali sedem a viac gramov sodíka denne, sa nepreukázalo, že by vysoký príjem soli zvyšoval riziko ochorenia alebo smrti. Zdravotné komplikácie prekvapivo nastali v prípade, že ľudia konzumovali menej než tri gramy sodíka denne. Pri nedostatočnom príjme sodíka stúplo riziko kardiovaskulárnych ochorení, infarktu a mŕtvice až o štvrtinu.
Analýza kanadských vedcov rozhodne nemá nabádať k zvýšenej konzumácii soli. Pravidelné vysoké dávky soli totiž preukázateľne vedú k vyššiemu tlaku a tým aj zvýšenému riziku smrteľných ochorení.
Výsledky štúdie skôr poukazujú na fakt, že je nebezpečné, ak sa ľudia pri stravovaní uchyľujú k extrémom. V prípade soli stredná cesta predstavuje množstvo jedna, respektíve trištvrtina čajovej lyžičky.
DOI: 10.1016/S0140-6736(16)30467-6