Mozgová príhoda, porážka, mŕtvica - na rovnakú diagnózu existujú rôzne pomenovania. Ktoré pomenovanie je správne a ako zmení život človeka ?
„Je vhodné používať termín mozgová príhoda a nie porážka alebo mŕtvica. Myslím, že nielen lekári, ale väčšina dospelých ľudí, tomu termínu rozumie.
Dvaja múdri ľudia Cosmides a Tooby prirovnávajú činnosť ľudského mozgu k činnosti počítača, všetko je so všetkým poprepájané, od tých najspodnejších buniek až po tie najvrchnejšie, najvyššie. Mozog reguluje naše správanie, riadi naše pohyby, umožňuje nám bdieť a spať, jesť a piť, cítiť, myslieť, konať, rozumieť hovorenému a rozprávať. Poškodením čo i len minimálnej jeho časti dochádza k poškodeniu tohto systému.
Pri mozgovej príhode dochádza k zablokovaniu alebo prasknutiu cievy v mozgu, následkom čoho mozgové tkanivo prestáva byť zásobované krvou a mozgové bunky odumierajú. Človek, ktorý bol schopný sa o seba postarať, chodiť, hovoriť, myslieť, zo sekundy na sekundu ostane ochrnutý, závislý na druhých, má problémy s prehĺtaním či rozprávaním.“
Aké sú najčastejšie dopady na jeho zdravie a schopnosť viesť svoj obvyklý život a komunikovať?
„V dôsledku mozgovej príhody sa môžu poškodiť rečové centrá v mozgovej kôre, takzvané Wernickeho a Brocovo centrum. Wernickeho centrum zodpovedá za porozumenie hovorenej reči a Brocovo centrum za tvorbu reči a artikuláciu. Dochádza vtedy k afázii, čiže strate reči, schopnosti rozprávať alebo porozumieť hovorenému slovu. Takýto človek má problémy aj s čítaním a písaním. Môže čítať napísané slová inak, alebo opakovane čítať nahlas stále rovnaké slovo, aj keď sa už pozerá na iné slovo. Môže nahlas prečítať text veľmi dobre, ale má problém porozumieť obsahu prečítaného.“
Mení sa po mozgovej príhode psychika človeka? Ako mu môže okolie komunikáciu uľahčiť a byť oporou?