BRATISLAVA. Narozdiel od auta či zamestnania, za chýbajúcu domácu lekárničku pokuta nehrozí. Okolnosti, za ktorých vám bude chýbať, však môžu byť omnoho nepríjemnejšie, než kontrola inšpekcie alebo policajnej hliadky.
Rezné rany pri krájaní, odreniny z pádov, popáleniny pri varení, alebo len obyčajná trieska. Aby ste vedeli rýchlo a účinne pomôcť svojim blízkym potrebujete dobre vybavenú lekárničku.
Obsah je vhodné prispôsobiť veku členov domácnosti, úrazy detí a seniorov, ako aj ich frekvencia, sa zvyčajne líšia.
Údaje Úradu verejného zdravotníctva ukazujú, že takmer polovica vážnych detských úrazov sa stane doma. U detí od jedného do troch rokov prevládajú popáleniny, neskôr dominujú pomliaždeniny, otravy a otvorené rany.
Zranenia najčastejšie vznikajú úderom alebo pádom, na druhom mieste je náraz na predmet či osobu, na treťom rozrezanie, bodnutie a rozdrvenie.
Kým časť úrazov možno vyriešiť doma, iné si po rýchlej prvej pomoci vyžiadajú hospitalizáciu a môžu mať trvalé následky. Najčastejšou príčinou sú otras mozgu, zlomenina a pomliaždenina.

Výbava domácej lekárničky
Pri vytváraní vašej osobnej lekárničky myslite predovšetkým na pomôcky, ktoré budete potrebovať pri ošetrovaní rán.
Tu je zoznam toho, čo vám rozhodne nesmie chýbať:
- Sterilné rukavice, aspoň 2 páry: Ochránia pri poskytovaní prvej pomoci, vďaka nim je možné vyhnúť sa nákaze od zraneného alebo infekcii rany.
- Zdravotnícke nožnice so zaoblenými hrotmi: Pomôžu pri strihaní obväzov, či leukoplastu.
- Pinzeta alebo klieštiky: Pomôžu pri zachytení drobných predmetov zapichnutých do kože. Napríklad pri trieskach, kliešťoch, alebo žihadlách.
- Spinky: Slúžia na upevnenie obväzov.
- Prostriedok na dezinfekciu: Rezné a tržné rany, rozbité kolená, triesky. Dezinfekčné prostriedky bránia vzniku infekcií a dajú sa kúpiť v podobe roztoku alebo spreja.
- Náplaste s vankúšikom, asi 10 kusov: Vhodné na malé ranky a odreniny, ktoré ochránia pred infekciou.
- Leukoplast: Možno ním prilepiť sterilnú gázu či obväz na ranu.
- Náplasťový steh, aspoň 5 kusov: Pomáhajú zmierniť krvácanie hlbších tržných rán, pomáhajú zabrániť vstupu infekcie do rany a v niektorých prípadoch aspoň dočasne suplovať úlohu stehov.
- Sterilný krycí obväz z gázy – rôzne veľkosti, najmenej 5 kusov: Prekrývajú sa nimi rany, aby sa do nich nedostali žiadne nečistoty, ktoré by mohli spôsobiť infekciu.
- Ovínadlový obväz v dvoch veľkostiach, aspoň 5 kusov: Chráni ranu pred infekciou.
- Elastický obväz, 2 kusy: Slúžia na spevnenie kostí a kĺbov, napríklad pri zlomeninách a podvrtnutiach.
- Trojcípa šatka: Dá sa využiť pri rýchlom ošetrení poranení hlavy a zlomenín končatín, ktoré pomáha udržať v takzvanej úľavovej polohe.
- Teplomer

Lieky do domácej lekárničky
Vhodnou súčasťou lekárničky sú tiež voľnopredajné lieky pre prípad náhle vzniknutej bolesti či iných príznakov ochorenia. Raz ročne skontrolujte dátum ich expirácie. Neskladujte ich vo vlhkom prostredí a v dosahu detí.
Lieky vždy nechávajte v pôvodnom balení - obsahuje informácie o správnom dávkovaní, neželaných vedľajších účinkoch a možných kontraindikáciách.
- Masť na opuchy: Proti opuchu sa najčastejšie používa octanová masť, proti svrbeniu po uštipnutí zas chladivé masti, ktoré sú voľne dostupné v lekárni.
- Prípravok na ošetrenie popálenín: Pomáhajú nie len na popáleniny, ale aj pri spálení sa na prudkom slnku. Väčšinou sa predávajú vo forme krému, spreja alebo peny.
- Lieky pre alergikov: Antihistaminiká vo voľnom predaji obsahujú rovnaké liečivo ako tie na predpis, len sú v menšom balení.
- Prípravok proti hnačke a zápche: Čierne uhlie pomáha pri zápchach, plynatosti, pri kŕčoch, hnačkách a podráždenom žalúdku.
- Lieky tlmiace bolesť, zrážajúce teplotu.
- Lieky proti bolesti v hrdle alebo roztok na kloktanie.
- Nosné kvapky alebo spreje proti nádche.
- Lieky, ktoré predpísal lekár na dlhodobé užívanie pri chronickom ochorení.

Lekárničky - história
Prvú lekárničku v histórii vytvorila spoločnosť Johnson&Johnson v roku 1888. Slúžila mužom, ktorí budovali americké železnice a obsluhovali lokomotívy. Pri práci sa často poranili a najbližšia nemocnica bývala vzdialená celé hodiny, či dokonca dni. Zranenia boli tak časté a vážne, že posádku obvykle sprevádzal chirurg. Zakladateľ spoločnosti Robert Wood Johnson sa o problémoch železničiarov dozvedel počas jednej zo svojich ciest. Produkty, ktoré firma vyrábala sa preto rozhodol baliť do kovových škatúľ. Vďaka tomu mohli byť stále po ruke.