Beh je výborný tréning, napomáha kondícii a prospieva srdcu. Ak sa však robí na dlhé vzdialenosti - ako pri maratóne - môže zdravie poškodiť.
Malá štúdia výskumníkov z Yaleu a univerzity v New Havene naznačuje, že maratón môže u bežcov vyústiť ku krátkodobému poškodeniu obličiek.
V štúdii, ktorú uverejnil American Journal of Kidney Diseases odobrali a vzorku krvi a moču 22 účastníkom Hartfordského maratónu 2015. Hľadali dôkazy o poškodení obličiek po pretekoch.

Na základe ukazovateľov, ktoré vedci pozorovali vo vzorkách 82 percent bežcov, došlo následkom preteku k prvému štádiu akútneho poškodenia obličiek. Problém sa zdá byť krátkodobý a obličky väčšiny ľudí sa vrátili do normálu v priebehu 24 až 48 hodín. Účastníci štúdie mali po štyridsiatke.
Vedci hovoria, že ich zistenia iba poukazujú na to, že maratón je pre telo stresujúci a že niektorí ľudia by mali byť pri behu ostražitejší.
„Vedeli sme, že niečo objavíme, no zaskočil nás rozsah zranenia,“ uviedol pre magazín Time autor štúdie Chirag Parikh, profesor medicíny na univerzite v Yale. „Je to porovnateľné s tým, čo vidím v nemocniciach.“
Na štúdiu musí nadviazať ďalší výskum, keďže prebehla na veľmi malej vzorke. Parikh napriek tomu hovorí, že ľudia u ktorých nie sú prítomné rizikové faktory pre ochorenie obličiek, by podľa všetkého mali behať bez obáv.
Opatrnejší by mali byť ľudia s cukrovkou, vysokým krvným tlakom, alebo starší ľudia. Ak sú odhodlaní zúčastniť sa maratónu, svoju stratégiu by mali prekonzultovať s lekárom, alebo zdravotníkmi priamo na mieste.
DOI: 10.1053/j.ajkd.2017.01.045