BRATISLAVA. Diétne nápoje mali byť zdravšou alternatívou, ktorá mala milovníkov sladených nápojov ochrániť pred obezitou a cukrovkou.
Štúdia v odbornom časopise Stroke však naznačuje, že umelé sladidlá môžu viesť k iným závažným zdravotným rizikám - mozgovej príhode a demencii.
Výskum Bostonskej univerzity naznačuje, že u ľudí, ktorí pili aspoň jednu plechovku diétneho nápoja denne, sa trojnásobne zvýšilo riziko poruchy mozgu.
Aj keď záver vyznieva alarmujúco, výskumníci sú zatiaľ pri interpretácii výsledkov opatrní. Zatiaľ sa totiž nepodarilo potvrdiť priamu súvislosť medzi príčinou a dôsledkom popíjania umelo sladených nápojov a zvýšeným rizikom demencie a mozgovej príhody.
Inak povedané, dáta neukazujú, či diétne nápoje zvyšovali riziko mozgovej príhody, alebo či ľudia s prirodzene vyšším rizikom mozgovej príhody či demencie vyhľadávajú diétne nápoje.

Desať rokov údajov
Vedci v štúdii analyzovali, koľko sladkých a umelo sladených nealkoholických nápojov vypili dobrovoľníci medzi rokmi 1991 a 2001. Potom porovnali, koľko ľudí utrpelo mŕtvicou alebo demenciou počas nasledujúcich desiatich rokov.
Výskum zahŕňal údaje takmer tritisíc dospelých nad 45 rokov a zhruba 1 500 dospelých starších ako 60 rokov. V skupine, ktorá bola staršia ako 45 rokov, sa výskumníci zamerali na mozgovú príhodu. U šesťdesiatnikov skúmali výskyt demencie.