BRATISLAVA. Bakteriálnu infekciu má väčšina žien, ktoré trpia bolesťou pri močení alebo častým nutkaním na močenie. Infekcia je prítomná aj v prípadoch, kedy bežný test moču nález nepotvrdí.
Príznaky infekcie močových ciest sú u žien bežné, no štandardné testovanie neobjaví infekciu až vo štvrtine prípadov. Avšak, počas výskumu, ktorý zverejnil časopis Clinical Microbiology and Infection, vedci použili citlivejšie testy. Dôkazy o bakteriálnej infekcii našli u takmer každej ženy so symptómami.
Znamená to, že podstatné percento žien sa nedostane k liečbe iba v dôsledku falošne negatívnych testov. Ak by test dokázal odhaliť bakteriálnu infekciu, ženy by podstúpili krátkodobú liečby antibiotikami.
Takmer stopercentný záber
Výskumníci z belgickej univerzity v Gente testovali vzorky moču u 308 žien, pričom 220 z nich navštívilo praktického lekára pre symptómy infekcie močových ciest. U zvyšných žien sa symptómy neprejavili.
Príznaky zápalu močových ciest
- Časté nutkanie na močenie,
- pálenie alebo bolesť pri močení a v podbrušku,
- teplota,
- bolesť v drieku,
- krvavý moč.
Vzorky moču otestovali štandardným spôsobom, aby sa zistili, či v ňom rastú baktérie. Zároveň boli otestované aj s použitím techniky nazývanej kvantitatívna polymerázová reťazová reakcia (qPCR).
Veľmi citlivá technika dokáže odhaliť malé množstvá DNA baktérií, ktoré spôsobujú infekcie močových ciest. Patrí medzi ne E. coli a Staphloccocus saprophyticus.
Medzi ženami s príznakmi infekcie štandardné testovanie odhalilo baktérie v takmer 81 percentách vzoriek moču. Test qPCR však našiel dôkaz E. coli u takmer 96 percent vzoriek a S. saphrophyticus v 8,6 percentách prípadov. Kombinácia výsledkov oboch testov tak potvrdila infekciu u 98,2 percenta žien so symptómami.
U žien bez symptómov štandardné testy zachytili E.coli v necelých 11 percentách prípadov, technika qPCR bola presnejšia iba o 1,1 percenta prípadov.

Testy sa zrejme neoplatia
Keďže sa výskyt baktérií potvrdil prakticky u každej ženy, ktorá mala príznaky nekomplikovaného zápalu močových ciest, štúdia podporuje myšlienku, že testovanie nie je v podobných prípadoch nutné. Lekári totiž môžu automaticky predpokladať výskyt bakteriálnej infekcie.
Cieľom výskumu zatiaľ nebolo posúdiť liečbu, ale vyhodnotiť spôsob, akým sú ženy ženy s jednoznačnými symptómami diagnostikované.
V ďalšej fáze budú výskumníci zisťovať, či by ženy s príznakmi infekcie, ale s negatívnym močovým testom, mali prospech z antibiotickej liečby. Taktiež chcú overiť, či môžu použiť qPCR na detekciu iných typov baktérií, ktoré môžu v zriedkavých prípadoch spôsobovať UTI.
DOI: 10.1016/j.cmi.2017.04.004