SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Urológ: Užitie tabletky nerobí erekciu

O erekcii, andropauze a sexuálnom živote muža po päťdesiatke hovorí urológ a andrológ JOZEF DÚBRAVICKÝ.

MUDr. Jozef Dubravický (44) - Urológ a andrológ. Vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v roku 1996, pracuje v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. V Bratislave vedie Urocentrum.
MUDr. Jozef Dubravický (44) - Urológ a andrológ. Vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v roku 1996, pracuje v Univerzitnej nemocnici v Bratislave. Má atestácie z urológie, andrológie, onkologickej urológie a intervenčnej ultrasonografie. V Bratislave vedie Urocentrum. (Zdroj: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO)

Jozef Dubravický je urológ a andrológ a vo svojej ordinácii sa s problémami mužskej sexuality stretáva denne. O erekcii, andropauze a sexuálnom živote muža po päťdesiatke dokáže hovoriť s otvorenosťou, ktorá v našich končinách nebýva priveľmi častá.

Ste urológ a andrológ. Laik zvyčajne aspoň tuší, čo je to urológia. Ale čím sa zaoberá andrológia?

SkryťVypnúť reklamu

„Urológia rieši celý vylučovací systém – obličky, močovody, močový mechúr, prostatu, močovú trubicu. Andrológia je zameraná na špecifické mužské problémy, ako sú hormonálne poruchy, pokles libida či problémy s neplodnosťou. Dalo by sa povedať, že riešime problémy starnúceho muža.“

S akými problémami chodia do vašej ambulancie klienti po päťdesiatke?

„Prvý dôvod je prevencia – pošle ich praktický lekár, manželka alebo na základe článkov v médiách sa sami prídu dať skontrolovať.

Ďalej sú to ťažkosti s močením, potom pokles libida, čiže zníženia chuti na sex, a napokon sú to poruchy erekcie.“

Máte dosť pacientov ako andrológ?

„Veľmi veľa. Popri urologických vyšetreniach sa zvyčajne pýtame aj na andrologické problémy a ťažkosti s intímnym životom, pretože tie môžu pozitívne alebo negatívne vplývať na mužské záležitosti.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad muži, ktorí pravidelne intímne žijú, majú lepšie parametre močenia, menej nočného močenia či menej ťažkostí s prostatou. Inak povedané, muži, ktorí pravidelne ejakulujú, lepšie močia.“

Čo ich prinúti, aby k vám prišli?

„To, že ženy majú problémy, pre ktoré nemôžu mať alebo odmietajú sex, berieme ako normálne – raz ich bolí hlava, inokedy majú menštruáciu.

Muži si však myslia, že sú stále funkční, čo však nie je pravda. Každý druhý muž po štyridsiatke má nejakú formu poruchy erekcie. Každý druhý! Ide o to, zachytiť problém včas a prísť s ním. Niektorí prídu sami, niektorých do toho dokope partnerka, iní majú novú partnerku a boja sa zlyhania.“

Muži sú známi svojím odporom k rozoberaniu intímnych problémov. Dokážu o nich otvorene hovoriť?

SkryťVypnúť reklamu

„Ak niekto nechce hovoriť pred mužom lekárom, dnes je už plno urologičiek. Mám kolegyňu, ktorá je lepšia v komunikácii s mužmi ako ja, dokážu sa pred ňou lepšie otvoriť. Občas prídu s mužmi aj ich manželky či partnerky, čo je veľmi milé, pretože napríklad v prípade problémov s erekciou či libidom riešime ich spoločný problém.“

Akí muži k vám chodia?

„Problémy s erekciou prichádzajú už vo chvíli, keď muž začne sexuálne žiť. Častá je predčasná ejakulácia, niektorí mladí muži sa hanbia, a preto nie vždy dostanú erekciu. Starší pacienti sa zvyčajne sťažujú, že už nie sú takí výkonní ako kedysi.

Často to hovoria muži, ktorí majú sedemdesiat či osemdesiat rokov. Aj to je príklad, že netreba hádzať flintu do žita, sex je prirodzený aj vo vysokom veku, dokiaľ nám to chutí, je to fajn.

Poviem to aj inak – erekcia a sexuálny život sú barometrom zdravia chlapa. Najprv odchádza erekcia, potom prichádzajú srdcové a cievne problémy a končí to infarktom alebo porážkou. To je v krátkosti cyklus života muža.“

Spontánna ranná erekcia je vraj dôkazom toho, že muž je zdravý.

„Áno, ale netreba to dramatizovať. Ak je muž prepracovaný, unavený či vystresovaný, ranná erekcia sa nemusí dostaviť.

Ak je to však dlhodobé, treba ísť lekárovi, môžu byť za tým aj iné problémy. Poruchy erekcie môžu byť príznakom kardiovaskulárnych problémov či iných vážnych ochorení“

Čo to znamená „dlhodobé“? Týždeň? Mesiac? Rok?

„Po mesiaci bez erekcie by som už utekal k lekárovi. Problém treba riešiť hneď, neodkladať ho. V päťdesiatke si muž povie – nemám chuť na sex, asi je to tým, že starnem.

A zmieri sa s tým, pretože nechce svoj problém prevetrávať pred niekým cudzím, prípadne sa hanbí zdôverovať partnerke a vymýšľa si rôzne výhovorky, prečo nemajú pohlavný styk. Intímny život však vytvára plno endorfínov a ľudia sú vo vzťahu šťastnejší a je to aj na nich vidieť.

Po druhé – zabránime, aby bol problém fixovaný. Niektorí odborníci tvrdia, že ako dlho problém trvá, rovnako dlho sa lieči.

Okrem toho každý orgán, ktorý sa nepoužíva, časom stráca svoju funkciu a zmenšuje sa. A problém sa, naopak, zväčšuje. Preto treba včas ísť k lekárovi.“

Čo ak je problém v hlave? Muž sa cíti fyzicky zdravo, ale erekcia neprichádza.

Niektorí odborníci tvrdia, že ako dlho problém trvá, rovnako dlho sa lieči. Okrem toho každý orgán, ktorý sa nepoužíva, časom stráca svoju funkciu a zmenšuje sa. A problém sa, naopak, zväčšuje.

Jozef Dubravický, urológ a andrológ

„Podľa noriem by pri poruchách erekcie mal pacient ísť ešte skôr ako k andrológovi k psychológovi, pretože za poruchami erekcie často bývajú psychické či vzťahové problémy.

Z môjho pohľadu urológa-andrológa sme my muži zvonka pevní, tvrdí a odolní, ale na našej erekcii pracujú veľmi jemné a citlivé mechanizmy.

Veľa záleží na partnerke, na jej prístupe. Spoľahlivá a pevná erekcia je súčasťou mužského ega a jej zlyhanie je vnímané ako porážka, prehra.

Mal som pacienta, ktorý mal za život viac partneriek a s intímnym životom boli spokojné. Potom si našiel novú partnerku, na ktorej mu veľmi záležalo, a tá mu po prvom zblížení povedala, že očakávala aj lepší výkon. Tento komentár spôsobil, že muž sa dostal do problémov, ktoré nevedel rozchodiť, a skončil v ambulancii s tým, že žiadal liek na erektilnú dysfunkciu.

Ženy sú súčasťou mužskej sexuality a dokážu neuveriteľným spôsobom motivovať alebo demotivovať partnera.“

Dá sa povedať, že akú erekciu si žena spraví, takú bude mať?

„Jedna moja sestrička hovorí, že žena, ktorá si ho nedokáže postaviť, si ho ani nezaslúži. Je to silne povedané a nechcem problémy s mužskou erekciou hádzať na ženy, ale je to tak pol na pol.

Partnerka má veľký vplyv nielen svojím výzorom, ale najmä svojou charizmou, láskou a prístupom. Netreba byť modelkou, mnohé ženy sú ďaleko vzdialené od akéhosi bulvárneho „ideálu“ krásy. Pritom však majú vnútorný sexepíl a dokážu chlapa nabudiť, čo je na fungujúcom a šťastnom vzťahu veľmi dôležité.“

Ktoré zlozvyky sú hrobárom plnohodnotného sexuálneho života?

„Chodí mnoho mužov, 50- až 60-ročných, ktorí hovoria – doteraz mi to fungovalo a odrazu to nejde. Ak si svoje auto desať rokov ničíte, jedného dňa vám skrátka nenaštaruje.

Ak si niekto svoje telo desať a viac rokov humpľuje alkoholom, fajčením a prejedaním sa, logicky to má vplyv na jeho erekciu a sexualitu.

Najhoršie je fajčenie. To, čo je napísané na škatuľkách od cigariet, je len zlomkom toho, čo fajčenie s organizmom naozaj spôsobuje. Pridajte k tomu nadváhu a v päťdesiatke už na sex možno ani nepomyslíte.“

Čo by ste poradili štyridsiatnikovi, ako sa má správať, aby o desať či pätnásť rokov nezistil, že má problémy s erekciou alebo stratou libida?

„Štyridsiatka je v tomto prelomová, muži sú na vrchole svojej fyzickej aj psychickej výkonnosti. Potom to už ide dolu kopcom. Najmä ak si nestrážia svoj životný štýl, vtedy veľmi rýchlo začnú priberať. S nadváhou prichádza vysoký krvný tlak, užívajú teda lieky na tlak, tie však majú vedľajší efekt, že rozťahujú cievy, aby sa tlak znížil a nedostali infarkt či porážku. Lenže tieto lieky rozťahujú cievy aj v penise, a preto nedochádza k plnohodnotnej erekcii a stráca sa kvalita sexuálneho života. Na stovkách pacientov mám odskúšané veľmi jednoduché riešenie: treba zhodiť päť až sedem kilogramov, čo zníži spotrebu liekov na vysoký tlak, prípadne nebudú žiadne, a muž zažije návrat spoľahlivej erekcie.“

Mnohí muži riešia stratu erekcie alebo jej nedostatočnosť tým, že namiesto zmeny životného štýlu si dajú predpísať lieky na erektilnú dysfunkciu.

„To áno, budú mať erekciu, ale nadváha a vysoký tlak im zostanú. Respektíve, lekár im ich nepredpíše, pretože by vzniklo riziko, že táto kombinácia im môže ublížiť.

Poznám aj iný problém – päťdesiat- či šesťdesiatroční muži prídu s tým, že majú novú a niekedy aj mladšiu partnerku a žiadajú liek na lepšiu erekciu, aby sa mohli pred ňou „predviesť“. Odrazu majú erekciu ako dvadsaťroční, lenže zabúdajú, že nemajú kondíciu dvadsaťročného.

Sex je fyzická aktivita, takmer športový výkon a ak takýto muž mal so sexom dlhšiu pauzu, alebo sexoval striedmo, môže si tiež ublížiť, najmä ak nie je zvyknutý na fyzický výkon. Sex po päťdesiatke treba robiť s rozumom. Aj ženy od päťdesiatnikov neočakávajú mladícky výkon a výdrž.“

Ženy sú súčasťou mužskej sexuality a dokážu neuveriteľným spôsobom motivovať alebo demotivovať partnera.

Jozef Dubravický, urológ a andrológ

Žiadajú od vás klienti, aby ste im predpísali nejaké „afrodiziaká“? Aký je váš názor na tieto látky?

„Muž sa hanbí ísť k odborníkovi, tajne si teda kúpi doplnky výživy, ktoré pozná z reklám.

Riziko je v tom, že takto si môže zhoršiť problém, o ktorom nevie a ktorý sa dá liečiť. Ak si myslí, že mu to pomáha, nech si to kupuje, ale pri problémoch s erekciou či zníženým libidom treba navštíviť lekára a nie drogériu či lekáreň s voľnopredajnými preparátmi.“

Aký je váš názor na rekreačné užívanie liekov na erektilnú dysfunkciu? Veľa mužov si ich dáva „pre istotu“.

„Poznáme tri druhy účinných látok a generík z nich odvodených je zhruba 25 druhov. Lieky na erektilnú dysfunkciu sú striktne na lekársky predpis.

Ako som už spomínal – nedostatočná erekcia môže mať rôzne príčiny, napríklad aj zdravotné, ale tie by mal lekár odhaliť. Tiež nie je dobré kombinovať tieto lieky s inými liekmi, ktoré vo vzájomnej interakcii môžu spôsobiť kardiálne ťažkosti, čiže infarkt. Na druhej strane – o čom je sex? Každý muž sa chce pri ňom cítiť v pohode, chce si ho užiť bez rušivých momentov a chce, aby aj partnerka bola spokojná.

Žiadny päťdesiatnik už nemá erekciu dvadsiatnika, najmä ju neudrží tak dlho pevnú, ako by napríklad chcel alebo ako potrebuje jeho partnerka, aby ju uspokojil. Mnohí moji pacienti si dávajú štvrtinku či len polovicu tabletky na „prilepšenie“. Chcú sa cítiť v pohode, bez tlaku, že zlyhajú.“

Muž, ktorý má obavy či skúsenosť, že erekciu počas styku stratí a príde za vami, získa predpis na tabletku?

„Keď je zdravý alebo neužíva lieky, ktoré spôsobujú kontraindikácie, nemáme s tým problém. Dôležité je, že príde a nezháňa si tie lieky pokútne cez internet alebo cez kamarátov, ktorí predpis majú.

Tieto tabletky nespôsobujú návyk, nemajú žiadne negatívne vedľajšie účinky, skôr naopak. V USA je schválené užívanie jedného z týchto liekov aj na liečenie prostaty, pretože zlepšuje močenie.“

Mnohí muži, ale aj ich partnerky, si predstavujú, že keď s tým raz začnú, už nikdy nedostanú erekciu prirodzeným spôsobom.

„Užitie tabletky nerobí erekciu. Tá príde až vplyvom podnetov zvonka, či už vizuálnych, alebo dotykových.

Až vtedy je muž schopný mať sexuálny styk, tabletka len stimuluje prekrvenie. Pre mnohých mužov je to tabletka istoty, že nestratia erekciu a môžu sa viac venovať partnerke, viac si to spolu užiť a nebyť v strese z toho, že vplyvom intenzívnej fyzickej aktivity im erekcia odíde a je po pohode.

Pred objavením účinkov sidelnafilu boli muži ochotní zaplatiť obrovské peniaze a podstúpiť všetko, len aby mali erekciu, dokonca aj za cenu toho, že si dávali pichať do penisu injekcie alebo mali v ňom implantát. Dnešní päťdesiatnici môžu byť radi, že majú k dispozícii takéto jednoduché a dostupné riešenie.“

Poďme na inú tému. Je pokles libida, čiže strata chuti či záujmu o sex po päťdesiatke výsledkom nástupu andropauzy?

„Je to o čosi zložitejšie. Ženská menopauza je jasná – žena prestane menštruovať a má hormonálne zmeny. Mužská andropauza je nenápadnejšia, ale je dokázané, že s každou dekádou života sa znižuje hladina mužských hormónov, androgénov, z ktorých najznámejší je testosterón.

Pacienti si neuvedomujú, že sami majú v rukách svoje sexuálne zdravie. Genetika je len 50 až 70 percent, zvyšok môžeme ovplyvniť my sami tým, ako žijeme.

Jozef Dubravický, urológ a andrológ

Otázka je, čím to je? Starnutím? Spôsobom života, nadmernou prácou, stresom? Alebo nadváhou? Telo síce produkuje hormóny v dostatočnom množstve, ale v tuku sa môžu zľahka stratiť, a preto sú muži menej aktívni?

Andropauza je zložitý mužský fenomén, ktorý sa prejavuje naberaním tuku, stratou motivácie, aktivity a záujmu o sex. Mnohé ženy takých mužov majú doma a je to pre ne peklo, pretože sú to tí mrzutí ufrflaní chlapi, sediaci večne pred televízorom alebo počítačom.“

Ak teda predpíšete takémuto mužovi testosterón, vráti sa k normálnemu aktívnemu životu?

„To očakávajú mnohí pacienti, že hormonálna substitúcia ich vráti späť do hry. Prídu do ordinácie a dožadujú sa hormónov, tvrdia, že sú unavení, nemajú chuť na sex, že majú všetky príznaky andropauzy, pretože sa o nich niekde dočítali.

Urobíme im testy a oni majú hladinu hormónov v poriadku a nie je dôvod, aby sme im ich predpísali. Skôr je potrebné, aby zmenili štýl života.

Na strane druhej, ak je hladina nízka a pacient je zdravý, pretože prvou podmienkou podávania testosterónu je vylúčenie nádoru prostaty, dokážu hormóny naozaj aktivovať.

Niektorí šesťdesiatpäťroční pacienti mi po hormonálnej substitúcii priniesli ukázať fotky svojich nových tridsaťpäťročných priateliek a ďakovali mi, že som im dal nový život. Nie je to však pravidlo, mám veľa pacientov, ktorí majú zníženú hladinu hormónov, ale sú veľmi aktívni, aj sexuálne, bez hormonálnej substitúcie.“

Dočítajte článok - prihláste sa alebo si predplaťte SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 4 € každé 4 týždne. Pošlite SMS s textom C4XAN na číslo 8787. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť. Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Ďalšie možnosti platby:
Dočítajte článok - prihláste sa alebo si predplaťte SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 4 € každé 4 týždne. Pošlite SMS s textom M4XAN na číslo 8787, alebo kliknite na „Objednať cez SMS“ a odošlite predvyplnenú správu. Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť. Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Ďalšie možnosti platby:

Už mám predplatné - prihlásiť sa

S predplatným získate:
 • neobmedzený prístup k obsahu Sme.sk, Korzar.sk a Spectator.sk a ekonomickému denníku Index
 • viac ako 20-ročný archív Sme.sk
 • čítanie a rozhovory z príloh TV OKO/TV SVET, Víkend a Fórum
 • neobmedzený počet diskusných príspevkov
 • neobmedzený prístup k videám a slovenským filmom na Sme.sk
 • dostupné na PC a v aplikáciach Android a iPhone
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. "Je to dravec!" Priznáva šéfkuchár Michal Konrád
 2. Profesionáli vedia, o čo ide. Ako si vybrať OZV a nepopáliť sa?
 3. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 4. Odpady nad zlato
 5. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou?
 7. Znalec slovenského brandy
 8. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 9. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 10. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 1. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 2. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 3. Odpady nad zlato
 4. Schneider Electric má podporiť VELUX v uhlíkovej neutralite
 5. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 6. Znalec slovenského brandy
 7. Lekárne sa stanú miestom prevencie a edukácie pacientov
 8. Projekt KRAJa na podporu včelárov priniesol svoju úrodu
 9. Prečo čakať, keď teraz je najvyšší čas vykurovať eko-vedome?
 10. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 146
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 908
 3. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 017
 4. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 605
 5. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 3 099
 6. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 796
 7. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 785
 8. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 2 364
 9. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 2 337
 10. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 2 131
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ekonomická Univerzita v Bratislave

Spolupráca vedcov s Čínou má riziká.


18 h

V bordovej fáze bude päť okresov.


1 h
Testovanie na koronavírus.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 403-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 589 obetí.


a 4 ďalší 13 h
Skryť Zatvoriť reklamu