Radšej prechladnúť z klímy ako odpadnúť z dehydratácie, tvrdia lekári. Najlepšie je mať svoj pitný režim – najmä v horúcom lete – pod kontrolou. O zlozvykoch, ktoré s ním súvisia, rozpráva interný lekár Ivan Očadlík z polikliniky Falck v Bratislave.
V poslednom čase sa na internete objavujú články o akvaholikoch – ľuďoch závislých od vody. Všade chodia s fľašou a popíjajú. Môže byť človek závislý od vode?
„Fyzicky sme závislí od vody. Bez nej nedokážeme žiť. Tu však hovoríme zrejme o psychickej závislosti. Je pravda, že vodou sa dá aj otráviť – keď jej človek príjme kvantum, obličky nemajú kapacitu to spracovať, môže dôjsť k závažnému poškodeniu organizmu a hlavne k poškodeniu mozgu. Ten totiž reaguje oveľa pomalšie na zmeny hustoty krvi. Ťažko však povedať, koľko vody treba vypiť, aby sa s ňou človek otrávil. Všeobecne by sa mal organizmus zdravého človeka vyrovnať s príjmom aj viac ako 15 litrov vody za deň. Ale to už ide o hazard.“
Kedy môže nastať taká situácia, že má človek nadmerný pocit potreby vody?
„Ak mám pocit, že dosť pijem, napriek tomu mám stále pocit smädu, odporúčam navštíviť lekára. Môže za tým byť skrytá cukrovka.“
Čítala som napríklad o mladej žene, ktorá sa „prepila“ vodou, keď bola pod vplyvom drog, a zomrela. Ako k tomu môže dôjsť?
„Pravdepodobne to bolo tak, že sa bála dehydratácie, tak pila a pod vplyvom drogy neodhadla množstvo prijatej vody.“
Čo teda piť a ako si správne nastaviť pitný režim, aby sme sa v lete vyhli dehydratácii?