SME

Epidemiológ: Pacienti vedia o konope omnoho viac, než lekári

O výhodách konopnej liečby a rizikách marihuany rozpráva český odborník na drogovú tematiku a medicínske konope TOMÁŠ ZÁBRANSKÝ.

Český epidemiológ a adiktológ Tomáš Zábranský. (Zdroj: FOTO SME - Jozef Jakubčo)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je marihuana liek alebo droga?

„Treba rozlišovať konope a marihuanu. Marihuana je mierne hanlivé označenie, ktoré prišlo zo Spojených štátov, respektíve z Mexika.

Označuje drogu - špeciálne pestovanú rastlinu, ktorá nebola oplodnená a neobsahuje semienka. Predstavuje ale iba jeden zo spôsobov ako pestovať konope.

Naproti tomu konope je stará kultúrna plodina, ktorá sa preukázateľne využíva na liečenie najmenej 6-tisíc rokov.“

V angličtine sú lieky aj drogy súhrnne nazvané „drug“, no slovenčina a čeština ich rozlišuje. Kam patrí konope?

„Slovo drug nielen v angličtine všeobecne popisuje látku, ktorú dostávame do tela s cieľom ovplyvniť jeho chod. V slovanských jazykoch ale vzniká problém. Pritom liekov, ktoré zároveň ovplyvňujú psychiku, máme v medicíne pomerne dosť.

V rozvinutom svete ide najmä o opiáty na liečbu bolesti, alebo benzodiazepíny (skupina liekov na úzkosť pozn. red.). Tých sa v celej Európskej únii používa v prepočte na obyvateľa zo všetkých liekov s prehľadom najviac.

Tried liekov, ktoré majú zároveň psychotropné účinky - či už sú užívané práve kvôli vplyvu na psychiku alebo navzdory nemu - by som vedel vymenovať mnoho. Konope, prípadne nejaký izolát z neho, sa v tomto od zvyšku nijako nelíši. Je to aj droga aj liek. To isté ale môžeme povedať aj o rohypnole, tramadole, ketamíne alebo morfíne.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Štúdií o účinkoch konope existuje viac než 30-tisíc, no iba malá časť z nich ponúka nepriestrelné argumenty v prospech medicínskeho využitia konope.

„Naozaj kvalitných klinických štúdií o účinkoch liečebného konope na ľudí je relatívne málo, povedzme že pár stoviek. Príčinou je, že v mnohých krajinách vrátane Slovenska je liečebné konope v medicíne zakázané.

Ak chcete urobiť kvalitnú štúdiu v Spojených štátoch, ktoré sú v mnohých ohľadoch výskumnou veľmocou, je to na federálnej úrovni tiež zakázané. Niektoré tamojšie univerzity sa výskumom púšťajú do pomerne vysokého rizika, no občas sa zadarí.

Existuje však množstvo veľmi kvalitných preklinických štúdií, či už laboratórnych alebo na zvieratách. V zásade je možné povedať, že účinnosť konope na niektoré závažné príznaky ťažkých ochorení už nikto seriózny nespochybňuje, a že momentálne sa intenzívne skúma najmä možnosť využitia nielen pre príznaky, ale pre vlastné príčiny celého radu chorôb.“

Na ktoré zdravotné problémy konope preukázateľne zaberá?

„Vo všetkých celosvetovo uznávaných vedeckých prehľadoch sa hovorí primárne o stredne ťažkej a ťažkej chronickej bolesti.

Konope tiež veľmi účinne pomáha pri kŕčových stavoch, a to najmä pri neurodegeneratívnych ochoreniach ako je roztrúsená skleróza, Parkinsonova choroba, a pri niektorých typoch epilepsie, odolnej na inú liečbu. Lieči nechutenstvo a zmierňuje zvracanie, či už k ním dochádza vplyvom primárneho ochorenia alebo sú dôsledkom agresívnej liečby – zvyčajne chemoterapie nádorov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Konope psychózy samo o sebe nespôsobuje, ale dokáže ich u predisponovaných osôb odbrzdiť.

Tomáš Zábranský, adiktológ a epidemiológ

Medzi uznávané patria aj účinky pri liečbe vysokého vnútroočného tlaku pri zelenom zákale. Konope má uplatnenie aj pri liečbe Tourettovho syndrómu, kedy ľudia periodicky podliehajú neovládateľným tikom.

Jednak pohybovým, teda rôznym zášklbom hlavy aj končatín, a jednak zvukovým, čo je vlastne neovládateľné nutkanie hovoriť vulgárne. Podotýkam, že niektorí českí vrcholoví politici Tourettovým syndrómom netrpia.

V Spojených štátoch a Izraeli, dvoch krajinách kde je najviac pacientov na konopnej liečbe v prepočte na obyvateľa, sa podobne často ako bolesť lieči posttraumatická stresová porucha - PTSD.“

Neplatí, že pri psychických ochoreniach sa liečba konope neodporúča?

„Nie, neplatí. Konope sa v psychiatrii relatívne úspešne skúša pri množstve problémov. Liečba konopou a prípravky z nej sú však stopercentne vylúčené u ľudí, ktorí majú v osobnej alebo rodinnej anamnéze históriu psychotického ochorenia.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4ZDU na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu