Autorka je odborníčkou na psychiatriu a verejné zdravotníctvo, pôsobí na Univerzite v Michigane.
Text pôvodne vyšiel na stránke The Conversation.
Sex má vplyv na mnoho aspektov ľudského blaha: je jednou z najzákladnejších fyziologických potrieb, poháňa našu identitu a je jadrom nášho spoločenského života.
Napriek tomu milióny ľudí strávia aspoň časť svojej dospelosti bez sexu. Vyhýbanie sa pohlavnému styku môže viesť k emocionálnemu utrpeniu, hanbe a nízkemu sebavedomiu - platí to v prípade jednotlivca, ktorý sa vyhýba sexu, ale aj pre partnera, ktorý je odmietaný.
Aj keď naša spoločnosť na sex upriamuje pozornosť, iba málo sa hovorí o chvíľach, kedy ho nemáme.
Ako výskumníčka sa zameriavam na ľudské správanie, fascinujú ma súvislosti medzi pohlavím a sexom. Pri skúmaní vplyvu sexuálnej abstinencie na zdravotný stav som dospela k záveru, že mnohé príčiny, pre ktoré sa ľudia vyhýbajú sexu, sa dajú ľahko vyriešiť.

Rastie s množstvom sexu pocit šťastia?
Ľudia, ktorí majú viac sexu, vykazujú vyššie sebavedomie, spokojnosť so životom aj kvalitu života. Naopak, nižšia frekvencia a vyhýbanie sa sexu a vyhýbanie sa mu sa spája s úzkosťou, depresiou a problémami vo vzťahoch.
Alfred Kinsey vo svojom prelomovom výskume zistil, že až 19 percent dospelých sa nezaoberá sexom. Rozsah sa líši podľa pohlavia a rodinného stavu. Výnimkou boli ženatí muži, v ich kategórii sa dlhšie obdobia bez sexu takmer nevyskytovali.
Iný výskum taktiež potvrdzuje, že vyhýbanie sa sexu je bežnejšie u žien, než mužov. V priebehu života sa sexu vyhýba až 40 percent žien. Veľkými problémami sú bolesť počas sexu a nízke libido.
Rodové rozdiely sa začnú objavovať skoro. Sexu sa zdržiava viac dospievajúcich žien ako dospievajúcich mužov.
Ženy tiež majú väčšie sklony vyhýbať sa sexu kvôli zneužívaniu v detstve. Tehotné ženy sa zas obávajú potratu alebo poškodenia plodu. Sex môžu odmietať aj pre nedostatok záujmu a kvôli únave.
Najčastejšie dôvody, prečo sa muži vyhýbajú sexu, sú erektilná dysfunkcia, chronické choroby a nedostatok príležitostí.

Vedú zdravotné problémy
Nie len náš výskum dokazuje, že u mužov i žien bývajú hlavnou príčinou abstinencie zdravotné problémy.
Sexu sa často vyhýbajú napríklad pacienti s ochorením srdca, ktorí sa obávajú infarktu. Iný výskum ukázal na podobné problémy u ľudí s cerebrovaskulárnymi stavmi, ako je mŕtvica.
Potešenie zo sexu znižuje aj chronická bolesť, ktorá obmedzuje možnosti pozícií pri styku. Apetít ničí aj sprievodná depresia a stres, podobne aj niektoré lieky na chronickú bolesť.
Sexuálnu aktivitu znižujú aj metabolické problémy ako sú diabetes a obezita. Diabetes posúva začiatok prirodzeného poklesu sexuálnej aktivity až o pätnásť rokov skôr. Veľká telesná hmotnosť a kritické vnímanie vlastného tela ničia intimitu, ktorá je predpokladom pre pohlavný styk.
Pri sexualite a libide zohrávajú významnú úlohu aj poruchy osobnosti, zneužívanie návykových látok a zlá kvalita spánku. Vyhýbanie sa sexu môže prameniť z antidepresív a liekov proti úzkosti.
Problémy môžu vyplývať aj z nízkej hladiny testosterónu u mužov, prípadne nízkej hladiny dopamínu a serotonínu u mužov aj žien.
Chabý spoločenský život a osamelosť znižujú šance na intimitu u oboch pohlaví. Skutočné sexuálne vzťahy niekedy nahrádza pornografia. Tá môže mať časom negatívny vplyv na sexuálnu výkonnosť.
Mnoho starších dospelých sa prestane zaoberať sexom kvôli pocitom hanby alebo viny, prípadne sa jednoducho na sex cítia byť príliš starí. Bolo by však nesprávne predpokladať, že záujem o sex s vekom definitívne zmizne.

Aké je riešenie?
Len málo ľudí sa o svojich sexuálnych problémoch otvorene porozpráva s lekárom, ani zmienka o nich nepadne počas viac než polovice návštev ambulancie.
Lekári sa na sexuálny život pacientov nepýtajú, bránia v tom rozpaky, kultúrne a spoločenské faktory a preplnené čakárne. Niektorí lekári majú pocit, že riešenie sexuálnych problémov zasahuje do intimity pacienta, iní zas tvrdia, že by rozhovor zabral priveľa času.
Napriek tomu, že sa lekári obávajú opýtať na sexuálny život pacienta, výskum ukázal, že pacienti sú ochotní na položené otázky odpovedať. Znamená to, že sexuálne problémy nemožno riešiť bez toho, aby ich adresoval lekár.
Pacientom by malá iniciatíva mohla prospieť. Ak by sme to ilustrovali na príklade - pacienti s artritídou a bolesťami chrbta by ocenili informácie a rady od svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o odporúčaných sexuálnych polohách, ktoré by zabránili bolestiam a zraneniam.
Autor: Shervin Assari