BRATISLAVA. Na strednej škole mnohých dospievajúcich poháňa túžba po popularite a po rušnom spoločenskom živote. Z dlhodobého hľadiska je však celá snaha zbytočná.
Množstvo povrchných stredoškolských kamarátstiev sa totiž v dospelosti spája s problémami v medziľudských vzťahoch, či dokonca s depresiou. Naopak, zopár hlbokých priateľstiev v človeku vzbudzuje väčšiu sebadôveru a sebaúctu, tvrdí štúdia v časopise Child Development.
Zmeny po desiatich rokoch
Predchádzajúci výskum ukázal, že priateľstvo v čase dospievania ovplyvňuje okrem iného duševné zdravie a schopnosť lepšie sa vyrovnať so stresom, ale aj zlepšiť motiváciu pri štúdiu.
Štúdia klinickej psychologičky Rachel Narrovej z Univerzity vo Virgínii sa zamerala na takmer 170 tínedžerov. Prvýkrát ich oslovila, keď mali 15 až 16 rokov, a opäť sa k nim vrátila o desať rokov neskôr.

Pýtala sa ich na to, kto sú ich najbližší priatelia a ďalšie podrobnosti o ich kamarátstvach vo všeobecnosti. Dotazník obsahoval aj otázky o úzkosti, o pocitoch prijatia spoločnosťou, sebahodnotení a symptómoch depresie.
„Náš výskum ukázal, že kvalita priateľstva počas dospievania môže priamo predpovedať aspekty dlhodobého duševného a emočného zdravia,“ vysvetľuje Narrová v stanovisku. V krátkodobom horizonte sa popularita alebo hlboké vzťahy na duševnom zdraví neodrážali.
Súčasť formovania osobnosti
Autori tvrdia, že pravdepodobným dôvodom trvácneho účinku stredoškolských vzťahov je to, že pozitívne skúsenosti s priateľmi posilňujú priaznivé vnímanie. Obzvlášť dôležité je v období, keď sa rozvíja osobná identita.
Spoluautor štúdie Joseph Allen dopĺňa, že vytváranie silných blízkych priateľstiev je pravdepodobne jednou z najdôležitejších častí sociálnej skúsenosti dospievajúcich. „To, že je človek obľúbený vo veľkej skupine, nevytvára priestor na hlboké vzťahy plné opory,“ tvrdí Allen.
Získané skúsenosti si potom prenášame do ďalšieho života. „V čase, keď technológie umožňujú čoraz ľahšie si budovať sociálnu sieť povrchných priateľstiev, by pre nás malo byť prioritou venovať čas a pozornosť pestovaniu úzkych spojení s niekoľkými jednotlivcami.“
Čas a energia, ktoré v mladosti venujeme najbližším priateľom, z nás totiž pravdepodobne robí zdravších a sebavedomejších dospelých.
DOI: 10.1111/cdev.12905