AUSTIN, BRATISLAVA. Chirurgovia sa pri odstraňovaní nádorov snažia vyoperovať všetko tkanivo, ktoré napadla rakovina, a zároveň zachovať čo najviac zdravých buniek. Rozhodovanie, koľko tkaniva je nevyhnutné odstrániť, je však mimoriadne náročné.
Lekárom by pri mohla pomôcť technologická novinka - pero, ktoré rakovinový nádor rozpozná v priebehu desiatich sekúnd.
Diagnostický nástroj The MasSpec Pen vyvinuli výskumníci Texaskej univerzity. Americká vládna agentúra pre kontrolu liečiv ho zatiaľ neschválila, no výsledky testov pôsobia priaznivo.
Štúdia, ktorú uverejnil časopis Science Translational Medicine, uvádza 96 percentnú presnosť pri analýze tkanív.
Neporovnateľne rýchlejšia metóda
„Ide o veľmi presný a citlivý nástroj. Nepoškodzuje testované tkanivo a preto do diagnostiky rakoviny prináša nový prístup,“ vysvetľuje chemička Livia Schiavinato-Eberlinová v tlačovej správe univerzity.
V súčasnej dobe existujú pre chirurgov iné nástroje na diagnostiku tkaniva, no mnohé využívajú plyny alebo rozpúšťadlá, ktoré môžu byť škodlivé pre ľudské telo.

Problémom pri dostupných metódach je aj čas, v niektorých prípadoch diagnostika tkaniva trvá aj tridsať a viac minút. Diagnostické pero je podľa autorov až 150-krát rýchlejšie.
Unikátny odtlačok buniek
MasSpec Pen využíva molekuly, ktoré pochádzajú z ľudských buniek. Molekuly vyprodukované rakovinovými bunkami sa od zdravého tkaniva sa výrazne líšia.
Pomocou kvapky vody pero odoberie vzorku molekúl a pomocou strojového učenia rozhodne, či je molekulárny odtlačok normálny, alebo zodpovedná rakovine.
Výskumníci v štúdii otestovali 253 vzoriek ľudských tkanív z nádorov rakoviny pľúc, vaječníkov, štítnej žľazy, či prsníka a porovnali ich so vzorkami zdravých tkanív.
Zariadenie presne rozpoznalo 96 percent rakovinových tkanív. Prístroj dokáže identifikovať aj rôzne podtypy rakoviny pľúc a štítnej žľazy. Pero sa osvedčilo pri operáciách nádorov myší a pokusné zákroky na ľudských pacientoch by mali prísť v priebehu budúceho roka.
DOI: 10.1126/scitranslmed.aan3968