ŠTOKHOLM, BRATISLAVA. Nobelovu cenu za medicínu získala trojica amerických vedcov Jeffrey C. Hall, Michel Rosbach a Michael W. Young.
Aj keď ide o cenu za medicínu alebo fyziológiu, cena bola v princípe udelená za fyziku. Objav totiž ozrejmuje spôsob, akým fungujú biologické hodiny živočíchov a rastlín.
Víťazi podľa Juleena Zieratha z Nobelovej akadémie „zvýšili povedomie o význame správnej hygieny spánku“.
Pondelková Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu je prvá, ktorú tento rok udelil švédsky Inštitút Karolinska. V utorok udelia cenu za fyziku, pozrite si predpovede analytikov.
Vnútorný tikot organizmov
Nobelove ceny 2017 - časy oznámenia
- Fyziológia alebo medicína: 2. októbra, najskôr o 11:30,
- Fyzika: 3. októbra, najskôr o 11:45,
- Chémia: 4. októbra, najskôr od 11:45,
- Literatúra: 5. októbra, najskôr o 13:00,
- Mier: 6. októbra, najskôr od 11:45,
- Cena Sveriges Riksbank za ekonómiu: 9. októbra, najskôr od 11:45.
Trojica vedcov objavila molekulárne mechanizmy, ktoré ovládajú takzvané cirkadiánne rytmy. Rytmy vyplývajú z vnútorných hodín tvorov, ich denných a nočných cyklov a optimalizujú fungovanie a správanie sa živých organizmov.
Kľúčovým prvkom života na Zemi je totiž jeho schopnosť prispôsobiť životnému prostrediu. Rôzne zemepisné lokality majú odlišné prostredie a organizmy sa v snahe o prežitie musia prispôsobiť tamojším podmienkam. Avšak, bez ohľadu na miesto v ktorom žije musí každý živý tvor čeliť zmenám, ktoré denne sprevádzajú rotáciu Zeme.
Striedanie dňa a noci sprevádzajú výkyvy teploty a zmeny svetla. Organizmy si preto vytvorili vnútorné biologické hodiny, ktoré predvídajú cykly dňa a noci a pomáhajú optimalizovať ich fyziológiu a správanie.
Cirkadiánne rytmy sú základnou výbavou všetkých životných foriem na planéte - od jednobunkových baktérií, cez prvokov, huby, rastliny, až po živočíchy. Riadia otáčanie rastlín za svetlom a ich nočné uzatváranie, v prípade človeka kontrolujú okrem iného spánok, krvný tlak, telesnú teplotu, alebo uvoľňovanie hormónov.
Laureáti vyžili ako modelový organizmus mušky octomilky. Ich vnútorné hodiny totiž fungujú na rovnakom princípe ako u iných organizmov vrátane človeka. V tele mušiek sa vedcom podarilo izolovať gén, ktorý kontroluje biologický rytmus. Gén kóduje proteín, ktorý sa v bunke hromadí počas noci a opätovne sa znižuje počas dňa.
Loading
...
Nemajú radi rakovinu
Potencionálných laureátov pred vyhlásením cien každoročne predpovedá analytická spoločnosť Clarivate Analitycs. Na poli medicíny mala podľa spoločnosti najväčšie šance na výhru trojica vedcov skúmajúca procesy spojené imunitou a rakovinou.

Medzi pravdepodobných laureátov mali patriť Lewis C. Cantley za objav signalizačnej dráhy fosfoinositid 3-kinázy (PI3K) a objasnenie jej úlohy pri raste nádoru, Karl J. Friston za základné príspevky k analýze údajov zobrazovania mozgu, ale aj dvojica Yuan Chang a Patrick S. Moore za objav ľudského herpesvírusu 8, ktorý súvisí s nádorovým ochorením Kaposiho sarkómom.
Spoločnosti sa dosiaľ podarilo úspešne predpovedať 43 laureátov Nobelovej ceny, tento rok sa ich odhady nepotvrdili.
Napriek tomu, že imuno-onkológovia patrili medzi favoritov, cenu nezískal žiaden z nich. Laureát Nobelovej ceny za medicínu v roku 1993 Philip Sharp pre Statnews vyhlásil, že „komisia nenávidí rakovinu“.
Za celú históriu udeľovania cien udelili za výskum rakoviny iba dve ceny. Prvá prišla 55 rokov po víťaznom objave a druhá, za onkogény vyvolávajúce rakovinu, až v roku 1989. Sharp predpokladá, že tým komisia splnila svoje „kvóty“ pre túto oblasť výskumu.
Ceny za medicínu v minulosti
Vlani získal Nobelovu cenu za medicínu Jošinori Ohsumi za objavy mechanizmov autofágie, jedného zo základných procesov pri recyklácii zložiek bunky.
Ohsumi popísal proces, ktorý vedie k odstraňovaniu a recyklovaniu nepotrebných či škodlivých častí v bunkách.
Samotné slovo autofágia pochádza z gréčtiny a znamená „zjesť sám seba". Tento evolučne veľmi starý proces pomáha bunkám uchovať si zdravie a zbavuje ich škodlivých látok.

Ohsumiho zistenia viedli aj k pochopeniu toho, ako sa ľudské telo dokáže prispôsobiť hladovaniu a ako bojuje s infekciami. Svoje objavy uskutočnil ešte v 90. rokoch 20. storočia.
"Som naozaj prekvapený, práve som bol v laboratóriu," povedal Ohsumi tesne po tom, ako sa dozvedel, že vyhral.
Známu cenu (Nobelpriset i fysiologi eller medicin) udeľuje švédsky inštitút Karolinska od roku 1901.
Dosiaľ bolo udelených 106 Nobelových cien za fyziológiu alebo medicínu, ocenených nevyhlásili v rokoch 1915, 1916, 1917, 1918, 1921, 1925, 1940, 1941 a 1942. Počas vojen sa mnoho Nobelových cien neudeľovalo, v niektorých prípadoch sa však komisia rozhodla, že vzhľadom na okolnosti peniaze za ocenenie radšej presunie na ďalší rok.
Nobelove ceny
Najprestížnejšie vedecké ocenenie sa udeľuje každý rok v októbri za významný alebo prelomový výskum v odboroch medicína, fyzika, chémia. Nobelov výbor tiež udeľuje aj cenu za mier a literatúru. Od 1968 sa udeľuje aj cena za ekonómiu, ktorú na pamiatku Alfreda Nobela udeľuje centrálna banka Švédska.
Ako funguje nominácia
Nobelova komisia každý rok rozpošle takzvané pozvánky tisíckam akademikom, univerzitným profesorom či vedcom (vrátane minulých laureátov ocenení) z rôznych krajín, ktorí následne nominujú svojich kandidátov na konkrétne Nobelove ceny v danom roku. Komisia sa pritom snaží osloviť čo najväčší počet relevantných inštitúcií.
Prečo sa udeľuje aj nobelovka za ekonómiu
Cena Sveriges Riksbank za ekonómiu na pamiatku Alfred Nobela sa udeľuje od roku 1968. Nevypláca sa z pozostalosti Alfreda Nobela ako všetky hlavné Nobelove ceny, ale z prostriedkov Švédskej ríšskej banky. Cena je dotovaná odmenou osem miliónov švédskych korún.