BRATISLAVA. Medicína je aj o číslach. Lekári odvádzajú mimoriadne náročnú prácu, no popritom musia zápasiť s obmedzenými zdrojmi. V snahe vyvážiť čas a náklady sa stáva, že niektoré predpísané lieky a procedúry nie sú v najlepšom záujme pacienta.
Aby bol medicínsky systém čo najefektívnejší, výskumníci každoročne analyzujú články, ktoré sa zaoberajú nadužívaním rozličných typov liečby.
„Lekári príliš často nepoznajú najnovšie dôkazy a preto ich pacienti nedostávajú najlepšiu možnú starostlivosť,“ povedal o svojich amerických kolegoch v tlačovej správe Daniel Morgan z Marylandskej zdravotníckej univerzity.

Aby lekárom pomohli zorientovať sa v množstve najnovších vedeckých článkoch a štatistikách, Morganov tím analyzoval viac než dvetisíc štúdií.
Približne polovica z nich sa priamo zaoberá nadužívaním diagnostických metód a liečebných postupov.
Desať najčastejšie nadužívaných medicínskych postupov spísali výskumníci v štúdii, ktorú publikoval časopis JAMA Internal Medicine. Zaradenie na zoznam neznamená, že su automaticky nevhodné, ani že sa testom a postupom treba automaticky vyhýbať za každú cenu.
Cieľom štúdie je povzbudiť lekárov, aby liečbu zakaždým vyhodnotili vzhľadom k pacientovi a nepoužívali ju iba zo zvyku.
1. Transesofageálna echokardiografia
Technika sa v Spojených štátoch nadužíva v prípade kryptogénnej porážky. Zjednodušene povedané, ide o záber srdca prostredníctvom rúrky vloženej do pažeráka.
Výskum naznačuje, že akékoľvek ďalšie dáta, ktoré by lekár získal, nestoja za riziká, ktoré vyplývajú z použitia sedatív. Pre americký zdravotnícky systém je totiž typické, že anestézu vykonávajú aj pri zákrokoch, ktoré si ju nutne nevyžadujú.
2. Pľúcna CT angiografia
Ide o diagnostický test, ktorý zobrazuje pľúcne tepny u pacientov s respiračnými príznakmi pomocou CT vyšetrenia.
Vyšetrenie nie je invazívne a je veľmi citlivé, no pacienta zasiahne dávkou ožiarenia. Prípadné čakanie na test, ku ktorému môže v americkom zdravotníckom systéme dôjsť v prípade stabilizovaného pacienta, by mohlo oneskoriť diagnostiku a zvýšiť tak riziko komplikácií.
3. CT v prípade pacientov s respiračnými príznakmi
Akýkoľvek CT sken u pacientov s respiračnými symptómami, ktoré neohrozujú život, má podľa štúdie iba malý dopad na zlepšenie stavu pacienta.
Horšie je, že tieto skeny zvyšujú riziko falošne pozitívnych nálezov, kedy test naznačí neexistujúcu poruchu.
4. Ultrazvukové vyšetrenie a stentovanie krčnej tepny
Pomocou ultrazvuku sa testuje šírka tepien na krku a tak môže odhaliť riziko mŕtvice. Včasná diagnóza zúženej tepny môže zachrániť život.

Výskumníci však zistili, že deväť z desiatich testov, ktoré prebehli na pacientoch bez symptómov, a ktoré viedli k vystuženiu cievy, boli vykonané z nevhodných dôvodov.
Keďže si výstuž (stenty) vyžaduje operáciu, je pravdepodobné, že mnohé z nich zbytočne nafúknu riziká.
5. Agresívna liečba rakoviny prostaty
Rakovina prostaty patrí medzi ochorenia, ktoré sa pri včasnej diagnostike dajú úspešne liečiť. Krvný test na takzvané antigény prostaty dokáže prítomnosť rakoviny účinne odhaliť.
Je však ťažké povedať, či sú antigény produkované agresívnym nádorom, ktorý je potrebné okamžite riešiť, alebo pomaly rastúcim nádorom, ktorý nestihne znížiť kvalitu života pacienta vo vysokom veku.
6. Doplnkový kyslík pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc
Dávky väčšieho kyslíka pacientom so stredne závažnou chronickou obštrukčnou chorobou pľúc nezlepšili činnosť pľúc a ani neprispeli k pohode pacientov.
Dávky kyslíka však môžu mať iný nežiadúci efekt - môžu spôsobiť zadržiavanie oxidu uhličitého v pľúcach.
7. Operácia meniskusu alebo roztrhnutého väzu

Hoci je poškodenie kolena mimoriadne nepríjemné a bolestivé, operácia má u neindikovaných pacientov v porovnaní u s rehabilitáciou iba minimálne výhody.
8. Nutričná podpora v nemocniciach
Podvýživa pacientom rozhodne neprospieva. Nutričná podpora však neskrátila čas hospitalizácie, ani neznížila úmrtnosť vážne chorých pacientov. A to napriek faktu, že im pomohla pribrať.
V prípade zlyhania orgánov alebo pri metabolických komplikáciách môže táto podpora dokonca prinášať riziká, ktoré prevažujú výhody liečby.
9. Používanie antibiotík
Vlaňajšia štúdia sledovala množstvo antibiotík predpísaných v Spojených štátoch. Ukázalo sa, že v rokoch 2010 až 2011 odišiel s antibiotikami každý druhý pacient. Liečba pritom bola vhodná približne v polovici prípadov.
Národný akčný plán Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb na boj proti baktériám odolným voči antibiotikám má v nasledujúcich rokoch znížiť nevhodné používanie ambulantných antibiotík o polovicu.
DOI: 10.1001/jamainternmed.2017.4361