BRATISLAVA. Ľudské telo je pozoruhodne prispôsobivé. Stratený zmysel dokáže kompenzovať posilnením zvyšných, stratenú krv nahradí miliardami nových krviniek. Stovky ľudí dokonca žijú iba s polovicou mozgu bez toho, aby po drastickej operácii utrpela ich osobnosť, alebo pamäť.
Relatívne normálny život možno prežiť aj v prípade, že človek príde o jednu časť vnútorného ústrojenstva. Hoci sa niektoré telesné procesy zmenia alebo skomplikujú, telo sa - často pomocou technológií - dokáže vysporiadať aj so stratou celého orgánu.
Nevzťahuje sa to však na všetky vnútornosti, iba na sedem z nich.
Hrubé a slepé črevo
Úlohou šesť metrov dlhej trubice je vstrebávanie vody a zhutňovanie strávenej potravy na fekálie. Rakovina alebo iné ochorenia tráviaceho traktu môžu spôsobiť, že pacient príde o časť, alebo celé hrubé črevo.

Väčšina ľudí sa po operácii plne zotaví, no trávenie prebieha odlišne a je nevyhnutná špeciálna diéta.
Slepé črevo je malý výčnelok na rozmedzí tenkého a hrubého čreva. Pôvodne sa predpokladalo, že poskytuje útočisko pre prospešné črevné baktérie.
Avšak, vzhľadom na anatómiu slepého čreva sa môže stať, že sa v ňom obsah čreva zasekne a orgán sa zapáli.
Ak k tomu dôjde, slepé črevo treba chirurgicky odstrániť. Ľudia, ktorí prišli o slepé črevo, nepocítili žiaden rozdiel v kvalite svojho života.
Obličky
Väčšina ľudí má dve obličky, no telo dokáže prežiť iba s jednou a za pomoci dialýzy dokonca bez oboch. Obličky slúžia na filtráciu krvi, pričom udržiavajú v tele vyvážené množstvo vody a elektrolytov.