BRATISLAVA. Máte dávno po tridsiatke a nahovárate si, že na zmenu jedálnička je už príliš neskoro. Harvardská štúdia ale tvrdí opak. Ak predsa len urobíte niekoľko zmien a zvládnete ich dlhodobo dodržiavať, môžete si predĺžiť život.
Štúdia v The New England Journal of Medicine sa odvoláva na analýzu stravovacích návykov 74-tisíc zdravých mužov a žien. Časť z nich výrazne zlepšila svoje stravovacie návyky a dokázala si ich udržať nasledujúcich dvanástich rokov.
Ako vyzerá zmena
Najdôležitejšie bolo dostať na jedálniček čo najviac celozrnných potravín, zeleniny, ovocia, orechov a rýb. Zriecť sa oplatilo červeného a spracovaného mäsa, či sladkých nápojov.

Za zlepšenie sa považovalo napríklad už to, že človek denne nahradil jednu porciu červeného mäsa strukovinami, alebo orechmi.
V priebehu ďalších dvanásť rokov výskumníci na účastníkoch štúdie sledovali, do akej miery upravené stravovacie návyky ovplyvnili riziko ich predčasného úmrtia.
Najväčšie nebezpečenstvo pritom predstavovali kardiovaskulárne ochorenia.
Ľuďom, ktorí urobili najvýraznejšie zmeny, klesla pravdepodobnosť úmrtia v sledovanom období až o 17 percent. Naopak účastníkom, ktorých diéty sa zhoršili najviac, stúpla pravdepodobnosť predčasného úmrtia o 14 percent.
Ide o vzorce jedenia, nie živiny
„Naše výsledky zdôrazňujú dlhodobé zdravotné prínosy zlepšenia kvality stravy s dôrazom na celkové stravovacie vzorce a nie na jednotlivé potraviny alebo živiny,“ vysvetľuje autor štúdie Frank Hu z oddelenia pre výživu Harvardskej univerzity.

Vo vzorcoch zdravého stravovania tak možno prihliadať na individuálne potreby a kultúrne preferencie ľudí.
„Neexistuje žiadna univerzálna diéta,“ tvrdí výskumník.
Ani vyšší vek tak podľa harvardských vedcov nie je dostatočnou výhovorkou na to, aby ste si na tanier naložili hocičo.
Ak dokážete odolať hovädzine a dáte si namiesto nej napríklad porciu hummusu, dostanete sa na najlepšiu cestu k dlhovekosti.