Autorka prednáša psychológiu na britskej Univerzite v centrálnom Lancashire.
Text pôvodne vyšiel na stránke The Conversation.
Albert Einstein pripisoval svoju brilantnú myseľ tomu, že má detský zmysel pre humor. A skutočne, množstvo štúdií naozaj našlo spojitosť medzi humorom a inteligenciou.
Výskumníci v Rakúsku nedávno zistili, že vtipní ľudia, najmä tí s čiernym humorom, majú vyššie IQ ako ich menej zábavní rovesníci. Tvrdia, že spracovávať a produkovať humor vyžaduje kognitívnu i emocionálnu schopnosť.

Ich analýza ukazuje, že vtipní ľudia majú vyššiu verbálnu a neverbálnu inteligenciu a sú emočne stabilnejší a menej agresívni.
Nielenže sú vtipní ľudia inteligentní, ale ľudia vyhľadávajú ich spoločnosť. Dôkazy naznačujú, že dobrý zmysel pre humor sa spája s vysokou emocionálnou inteligenciou a je vysoko žiaducou partnerskou kvalitou.
Evoluční psychológovia popisujú humor ako dedičný znak, ktorý potenciálnym partnerom signalizuje dobrú duševnú kondíciu a intelektuálnu pružnosť. V štúdiách o atraktivite považujú muži i ženy vtipných ľudí za atraktívnejších a dobrý zmysel pre humor uvádzajú ako jeden z najdôležitejších čŕt dlhodobého partnera.
Prečo vtipy vzdelávajú
V psychológii používame termín "pozitívny štýl humoru". Vzťahuje sa na ľudí, ktorí používajú humor na posilnenie vzťahov a zmierňovanie konfliktov. Tento typ humoru sa spája so spokojnosťou vo vzťahoch, extrovertnosťou a vysokou sebadôverou. Humorný pohľad na život je tiež dobrou stratégiou ako lepšie zvládnuť stres a nepríjemnosti.
“Dopamín nielenže človeka skvelo naladí, ale zároveň aktivuje vzdelávacie centrá mozgu.
„
Negatívne štýly - sarkasmus, posmešky a sebakritický humor - tieto výhody nemajú. Namiesto toho majú tendenciu ľudí odcudzovať a častejšie sa spájajú s depresívnou náladou alebo agresiou.
Nielenže vtipní ľudia rozosmievajú ostatných, ale aj sami majú tendenciu viac sa smiať. A neurobiológia ukazuje, že smiech v mozgu spôsobuje zmeny, ktoré môžu vysvetľovať spojitosť medzi humorom a inteligenciou.
Neuropsychologické štúdie ukázali, že prežívanie pozitívnych emočných stavov, ako je radosť, zábava a šťastie, zvyšuje produkciu dopamínu v mozgu. Dopamín nielenže človeka skvelo naladí, ale zároveň aktivuje vzdelávacie centrá mozgu. Vďaka tomu sa môžu vytvárať nové neurónové spojenia. Stávame pružnejšími, myslenie je tvorivejšie a lepšie riešime problémy. Tiež sa zvyšuje naša pracovná pamäť.
Humorom k úspechu
Dôkazy naznačujú, že vďaka humoru človek vyžaruje sebadôveru, kompetentnosť a dobré postavenie. Vtipné osoby tak dokážu mať veľký vplyv.

Vďaka humoru sú ľudia ochotní počúvať, pomáha komunikovať správy a učiť sa. Je to mocný nástroj, ktorý mnoho úspešných vedúcich pracovníkov využíva na posilnenie súdržnosti a kultúry vo svojej organizácii.
Čím je v práci väčšia zábava, tým sme produktívnejší a je menej pravdepodobné, že vyhoríme.
Pozitívne emócie prostredníctvom humoru skutočne menia naše myšlienky, činy a fyziologické reakcie. Vytvárajú ochranný štít, ktorý zlepšuje zdravotný stav.
Výskum o používaní humoru vo vzdelávaní tiež podporuje myšlienku, že humor je účinnou učebnou pomôckou. Niekoľko štúdií ukázalo, že vyučovanie, ktoré sprevádza humor, je pre študentov zábavnejšie a tiež zlepšujú porozumenie a zapamätanie si témy.
Vzhľadom na množstvo výhod, ktoré humor prináša, by zrejme nebolo na škodu zorganizovať si menší komediálny workshop. Znie to ako rozumný nápad.
Autor: Lowri Dowthwaite