BRATISLAVA. Trápia najmä športovcov, turistov, vojakov a v neposlednom rade dámy, ktoré obľubujú módnu obuv. Otlaky vznikajú pod povrchovou vrstvou pokožky ako následok trenia a tlaku, zranenia alebo infekcie.
Keď sa pokožka nohy neustále trie o topánku, ponožku, alebo o iný drsný povrch, dochádza k jej podráždeniu a zápalu. Prejaví sa bolesťou, opuchom a začervenaním.

Skôr než sa objaví otlak, poškodené miesto na nohe zvyčajne najskôr sčervenie.
Ak dráždenie neprestáva, v podkladovej vrstve pokožky sa začnú objavovať trhliny.
Telo začne na poškodenom mieste zhromažďovať pomocou kapilár tkanivový mok, ktorý vyplní trhliny a ochráni citlivejšie vrstvy pokožky. Tekutina sa podobá na plazmu, no obsahuje menej bielkovín.
Kapsula s tekutinou má za úlohu ochrániť postihnuté miesto pred ďalším poškodením. Keďže chodidlá a päty sú popretkávané nervami a cievami, otlaky bývajú pod tlakom pri chôdzi mimoriadne bolestivé.
Ako zabrániť otlakom
Za otlaky môže fyzika. Pľuzgier totiž vzniká kvôli šmykovému napätiu. A práve fyzikou si možno pomôcť aj pri prevencii otlakov.
Trecia sila pokožky narastá v prípade, že je pokožka vlhká. Stačí si predstaviť dokumentárne zábery, na ktorých si námorníci pred ťahaním lana napľuli do dlaní, aby zvýšili trenie a povraz sa im menej kĺzal. V prípade chodidiel je žiaduci opačný efekt - aby nedochádzalo k otlakom, noha musí byť v suchu.

Jednotlivé postupy, ako udržať nohu v suchu testovali podológovia (lekári zameraní na starostlivosť o nohy) pomocou atlétov a armády.
Podľa prehľadu, ktorý uverejnil časopis Podiatry Today, antiperspiranty a púdre sa neosvedčili. Hoci spočiatku nohu chránili, postupne trenie dokonca zhoršili.
Riziko pľuzgierov vzrastá aj v prípade, že sa teplota pokožky nohy stúpne čo i len o štyri stupne Celzia. Už šesť minúť chôdze na bežiacom páse pritom dokáže kožu zahriať o viac než šesť stupňov.
Na základe týchto zistení možno otlakom zabrániť jedine v prípade, že si človek obúva primerane veľkú a vzdušnú obuv, ale aj ponožky.
Pomôcť môžu aj vložky do topánok na mieru. Ľudia, ktorým sa aj napriek primeranej obuvi nadmerne potia nohy a trpia pľuzgiermi, by mali so sebou nosiť náhradné ponožky.
Ako vyliečiť otlaky
Vo väčšine prípadov je najvhodnejším postupom pri liečbe jednoducho nechať otlak na pokoji. Väčšina pľuzgierov na nohách sa vylieči po niekoľkých dňoch základnej starostlivosti.

Pľuzgier je prirodzeným obranným mechanizmom tela a preto sa nesmie prepichovať. Utesňuje poškodené tkanivá a zabraňuje tomu, aby do rany vnikli baktérie, vírusy, či plesne.
Neporušené by mali ostať aj otlaky, ktoré namiesto tkanivového moku vypĺňa krv.
Ak pľuzgier praskne a tekutina vytečie, oblasť okolo otlaku možno jemne očistiť mydlom a vodou. Pokiaľ nie je rana vyslovene znečistená, nie je vhodné čistiť ju alkoholom alebo roztokom peroxidu vodíka. Môžu spomaliť hojenie.
Oblasť treba následne prekryť sterilným, suchým a vzdušným obväzom. Ideálna je gáza alebo voľnejší leukoplast.