BRATISLAVA. Pravidelný šport môže výrazne znížiť riziko zeleného zákalu. Výskumníci z Kalifornskej univerzity v Los Angeles zistili, že fyzicky aktívni ľudia čelia o 73 percent nižšiemu riziku rozvoja ochorenia v porovnaní s menej aktívnymi účastníkmi štúdie.
Zelený zákal (glaukóm) je jednou z najčastejších príčin slepoty na svete. Spôsobuje ho zvýšený vnútroočný tlak, ktorý poškodzuje očný nerv. Postihuje najčastejšie ľudí nad 40 rokov.
Liek na glaukóm neexistuje, no pomocou liečby možno zabrániť tomu, aby sa ochorenie zhoršovalo.
Vzťah medzi cvičením a zákalom
Predpokladalo sa, že životný štýl nemá na rozvoj zeleného zákalu žiaden vplyv, no novšie štúdie naznačujú opak. Faktory životného štýlu totiž dokážu ovplyvniť tlak v oku, ktorý je hlavným rizikovým faktorom ochorenia.

Štúdia, ktorú vedci prezentovali na výročnom stretnutí amerických očných lekárov, skúmala vzťah medzi intenzitou cvičenia a glaukómom.
Údaje pochádzali z národného prieskumu, ktorý už od 60. rokov minulého storočia monitoruje zdravie a výživu dospelých Američanov. Intenzitu fyzickej aktivity výskumníci stanovili podľa rýchlosti chôdze a počtu krokov za minútu, ktoré zachytával krokomer.
Za stredne silnú aktivitu sa považuje sedemtisíc krokov denne, respektíve stredne namáhavé 30-minútové cvičenie najmenej päť dní v týždni.
Zatiaľ bez presného návodu
Ak sa rýchlosť chôdze a počet krokov zvýšil 10-násobne, riziko glaukómu kleslo o šesť percent. Ak ľudia predĺžili cvičenie o desať minút miernej a silnej aktivity za týždeň, riziko zeleného zákalu kleslo až o štvrtinu.

To, že krvný tok a tlak v oku môžno ovplyvniť cvičením a znížiť tak riziko glaukómu, už ukázali aj iné štúdie.
Kým ale bude možné vydať konkrétne odporúčania, priamy vzťah glaukómu a cvičenia sa musí preskúmať viac do hĺbky.
Už teraz je však jasné, že cvičenie priaznivo vplýva na viaceré stránky zdravia, oči nevynímajúc.
Okrem iného povzbudzuje kardiovaskulárny systém, znižuje zápalové procesy v tele, zlepšuje funkcie mozgu a náladu.