BRATISLAVA. Štatistiky neplodnosti sa menia, za sterilitu párov dnes v polovici prípadov môžu problémy u mužov. Zvyčajne problémy s počatím spôsobuje zlá kvalita spermií.
Ak sa páru nedarí počať dieťa, je rýchlejšie aj lacnejšie, ak ide na vyšetrenie ako prvý partner. Sérii zložitých a často bolestivých vyšetrení ženy sa možno podarí vyhnúť jednoduchým testom kvality spermií.
Ako sa vyšetrujú spermie
Plodnosť muža možno posúdiť laboratórnym vyšetrením semena, takzvaným spermiogramom. Vyšetrenie je úplne bezbolestné, no muž sa pred ním musí načas zdržať sexu.

Aby bola vzorka reprezentatívna, muž by sa mal vyhýbať výronu semena dva až päť dní pred odberom. Nedostatočná sexuálna abstinencia spôsobí nedôveryhodný výsledok rovnako, ako keď je pridlhá - vo vzorke sa v oboch prípadoch zvýši podiel starých a slabých spermií.
Ejakulát je nutné masturbáciou dostať do sterilnej nádoby od lekára. Špecializované zariadenia majú na odber diskrétne miestnosti.
Odber možno urobiť aj doma, no vzorku treba odovzdať pol, nanajvýš hodinu po odbere, a pacient riskuje, že ju pri prevoze znehodnotí.
Výsledky základného testu sa muž môže dozvedieť asi hodinu po odbere, na výsledky komplexnejších testov treba počkať aj desať dní.
Koľko stojí spermiogram
Ak mužovi základné vyšetrenie spermií odporučil lekár, zaplatí ho zdravotná poisťovňa. Ak si spermiogram vyžiada sám pacient, musí si ho zaplatiť.
Základnú analýzu spermií môžno podstúpiť u urológa, andrológa alebo gynekológa. Podrobnejšie testy poskytujú centrá asistovanej reprodukcie.
Spermiogram zvyčajne stojí 10 až 30 eur. Komplexné vyšetrenie s funkčnými testami je drahšie a pacient zaň môže zaplatiť viac ako 200 eur.
Výsledky spermiogramu
- Normospermia: parametre ejakulátu sú normálne. To znamená objem od 1,5 až 5 militrov, pH 7,2 až 7,8. Počet spermií je vyše 15 miliónov na mililiter ejakulátu. Vyše 40 percent by ich malo byť pohyblivých, z toho aspoň 32 percent rýchlo a progresívne. Patologických foriem má byť menej než 97 percent.
- Oligozoospermia: znížený počet spermií v ejakuláte.
- Asthenozoospermia: počet pohyblivých spermií je znížený, prípadne majú zhoršenú pohyblivosť.
- Theratozoospermia: počet spermií normálneho tvaru je znížený.
- Nekrozoospermia: spermie v ejakuláte sú mŕtve.
- Azoospermia: v ejakuláte sa nenašli žiadne spermie.
- Leukocytozoospermia: v ejakuláte sú prítomné biele krvinky, leukocyty.
Čo sa zisťuje spermiogramom
Spermiogram odráža celkový zdravotný stav muža. V ejakuláte sa vyhodnocuje viacero parametrov - jeho objem, konzistencia, farba, pH, počet spermií, ich pohyblivosť, správny tvar.
Zo spermiogramu možno zistiť aj to, či ejakulát neobsahuje protilátky proti spermiám, ako aj percento spermií, ktoré sú geneticky poškodené, prípadne prítomnosť krviniek a baktérií.
Spermiogram mimo normy
Keďže spermie vznikajú približne 70 dní, kvalita ejakulátu zvykne kolísať.
Na analyzovanej vzorke sa môžu negatívne prejaviť lieky, viróza alebo stres, ktoré muž prekonal už pred mesiacmi.
Vyšetrenie je vhodné odložiť, ak muž bral v posledných dvoch mesiacoch antibiotiká alebo bol chorý.
Aby boli výsledky čo najpresnejšie, vyšetrenie obvykle treba zopakovať trikrát. Interval medzi vyšetreniami by mal byť aspoň tri týždne.
Ako zlepšiť výsledky spermiogramu
Okrem spermiogramu by mal muž podstúpiť aj vyšetrenie genitálií, ktoré vylúči, že za zlé výsledky spermiogramu spôsobilo skryté ochorenie.
Muži s výsledkami mimo normy by však mali zvýšiť príjem vitamínu C, E, a B12, prospieť by mal aj vyšší príjem selénu, zinku, kyseliny listovej a koenzýmu Q10.

Kvalitu spermií môže zlepšiť aj kofeín v malých dávkach, ktorý zlepšuje prekrvenie, kvalitné mäso a mliečne výrobky.
Keďže kvalita spermií odráža celkový zdravotný stav a životosprávu, muž by mal dbať na vyváženú stravu, mať dostatok pohybu, spánku a snažiť sa dostatočne relaxovať.
Kvalitu semena môže znížiť prehrievanie semenníkov. Vhodné je preto nosiť voľnejšie oblečenie, obmedziť šoférovanie, prípadne aj teplé kúpele a sauny.
Plodnosť významne ohrozujú alkohol, nikotín, drogy, obezita a chemikálie v prostredí ako pesticídy, herbicídy, insekticídy či ťažké kovy.