LOS, ANGELES, BRATISLAVA. Inteligentné lepidlo dokáže zaceliť rany na povrchu oka. V núdzových situáciách môže ochrániť oko pred infekciou a zabrániť tomu, aby sa kvôli zníženému tlaku v oku odtrhla sietnica.
O špeciálnom type lepidla informuje štúdia v časopise Science Translational Medicine. Vedci z Univerzity v Južnej Karolíne vynález vytvorili na objednávku americkej armády.
Gél stačí vypláchnuť
Látka je pri teplotách nižších ako 25 stupňov Celzia tekutá, ale keď sa vstrekne do rany, vyššia telesná teplota spôsobí tuhnutie.
Traumatické poranenia očí si vyžadujú rýchly zásah, no sú situácie, keď je mikrochirurgia nemožná. Na bojovom poli alebo v odľahlých oblastiach bez medicínskej starostlivosti však dočasné lepidlo získa zranenému čas.
Keďže syntetický hydrogél mení skupenstvo vzhľadom na teplotu, ide len o dočasnú zátku. V prípade, že sa pacient dostane k oftamológovi, postačí, ak mu lekár pred zákrokom opláchne oko studenou vodou. Gél sa opäť stane tekutým a ranu možno ošetriť.
Aby sa lepidlo dalo bez problémov používať priamo na fronte, výskumníci vyvinuli aj špeciálnu striekačku, ktorá dokáže gél ochladiť tesne pred aplikáciou do rany.
Je vybavená chladiacou komorou s kryštálmi dusičnanu amónneho, ktorý sa používajú aj v baleniach na výrobu instantného ľadu. Ak sa do komory pridá voda, gél sa do tridsiatich sekúnd ochladí na prevádzkovú teplotu.
Vojak alebo zdravotník má 10 minút na to, aby lepidlo naniesol do rany. „Používa sa veľmi jednoducho - skoro ako izolačný tmel,“ hovorí v univerzitnej tlačovej správe vedúci výskumného tímu Jack Whalen.
Ošetrenie za päť minút
Gél sa používa tak jednoducho že sa vďaka nemu darí skrátiť celkový čas prvej pomoci pri zranení oka z pol hodiny na päť minút.
Účinnosť gélu vedci testovali na králikoch. Keďže sa v priebehu štyroch týždňov neobjavili žiadne príznaky zápalu alebo infekcie, nasledujú klinické testy.
Okrem armády by gél mohol byť štandardnou výbavou malých pohotovostí, sanitiek, alebo dokonca autolekárničiek.
„Pri nehode by hydrogél mohol byť prvou pomocou pre pacientov, ktorí čakajú na zákrok vo vhodných mikrochirurgických zariadeniach,“ myslí si Whalen. Gél by podľa neho mohol nájsť uplatnenie dokonca aj pri dočasnom ošetrení strelných rán.
DOI: 10.1126/scitranslmed.aan3879