BRATISLAVA. Kedysi bolo najmasovejším očkovaním. Proti chrípke bolo zaočkovaných dvanásť percent populácie, podaných 600-tisíc dávok vakcín ročne.
Dnes je zaočkovaných len štyri a pol percenta ľudí. Najrizikovejšou skupinou sú tehotné ženy.
Zbytočné rozpory
„Očkovanie proti chrípke je v princípe nepochopené,“ hovorí gynekológ a pôrodník Miroslav Kotek.

Kým odborníci na epidemiológiu očkovanie tehotným ženám jednoznačne odporúčajú, medzi lekármi neprevláda jednotný názor. Aj keď je vakcína zadarmo, ženy sa jej vyhýbajú.
Aj keď v prospech očkovania v tehotenstve hovoria viaceré kvalitné štúdie, časť lekárov vakcínu proti chrípke neodporučí a ženy aj deti zbytočne vystavia riziku.
„O očkovaní hovorí každý, ale počúvajte len toho, kto odpublikoval na túto tému prácu, alebo prednáša,“ upozorňuje gynekológ.
Chrípka plodu ubližuje
Očkovanie proti chrípke
- Vakcínu plne hradí zdravotná poisťovňa.
- Najvhodnejší čas na očkovanie proti chrípke je október a november.
- Chrípková sezóna trvá od októbra do konca apríla.
- Protilátky si telo vytvorí do dvoch týždňov po očkovaní.
- Svetová zdravotnícka organizácia odporúča 30-percentnú zaočkovanosť populácie. Slovensko sa zaviazalo splniť tento záväzok do roku 2017, pričom minulú sezónu sa zaočkovalo iba 4,5 percenta obyvateľov.
Ženy sú počas tehotenstva obzvlášť zraniteľné a pred chrípkou sa bránia veľmi ťažko.
Tehotnosť ako taká totiž znamená, že žena toleruje v tele iné antigény a necháva ich tak. Bunková imunita je v tomto období potlačená. Čiže ak je ochorenie vírusové, respektíve vnútrobunkové, dokáže ženu jednoducho napadnúť.
Ak vírus chrípky prejde placentou, dokáže zabiť plod. V pokročilejšom štádiu tehotenstva zas horúčka matky môže dieťaťu spôsobiť rázštepy neurálnej trubice.
Deťom matiek, ktoré boli v tehotenstve nakazené vírusom chrípky, tiež hrozí vyššie riziko fetálnych neoplázií, respektíve porúch plodu.
„Je dokázané, že ženy, ktoré boli zaočkované, mali o 70 percent nižšiu úmrtnosť detí medzi 20. a 28. týždňom,“ hovorí pôrodník. Bolo pritom úplne jedno, či išlo o klasickú vakcínu, alebo látku z pandemického obdobia.
Ak plod chrípku prežije, deti po narodení spravidla bývajú chorľavejšie.
Kedy očkovať v tehotenstve
„Zároveň je väčšia pravdepodobnosť hospitalizácie tehotných, aj neskôr matiek, ktoré nie sú očkované,“ vysvetľuje Pavol Šimurka, prednosta a primár Kliniky pediatrie a neonatológie Fakultnej Nemocnice v Trenčíne.

Očkovať proti chrípke sa dá kedykoľvek, keď je dostupná vakcína. „Je úplne jedno, či je žena v prvom, druhom, alebo treťom trimestri,“ vysvetľuje pôrodník.
Po zaočkovaní sa približne o dva týždne vytvoria v tele ochranné protilátky. Keďže prechádzajú cez placentu, chránená je nie len matka, ale aj dieťa.
Žena môže ochorieť tesne po očkovaní, kým nie je dostatočne chránená, alebo v prípade, že sa nakazí iným kmeňom chrípky, než bol vo vakcíne.