BRATISLAVA. To zelené na okraji taniera je viac než dekorácia. Štúdia v decembrovom čísle časopisu Neurology naznačuje, že zelená listová zelenina by mohla byť pre mozog takpovediac elixírom mladosti.
Kognitívne schopnosti vekom prirodzene klesajú. Výskumníci z Rush Medical Center v Chicagu však tvrdia, že starnutie mozgu možno spomaliť. Pomôcť by mohla minimálne jedna porcia zelenej listovej zeleniny denne.
Ušetrili jedenásť rokov
Vedci sa v štúdii zamerali na zhruba tisícku ľudí vo veku 81 rokov, ktorí netrpeli demenciou. Seniori v priebehu piatich rokov každoročne vypĺňali dotazník o tom, ako často jedávali listovú zeleninu ako špenát, kel, kapusta, či šalát. Zároveň podstúpili test pamäte a myslenia.

V priemere sa skóre účastníkov v testoch myslenia a pamäti znížilo o 0,08 štandardizovaných jednotiek za rok. U seniorov, ktorých vedci sledovali desať rokov a jedli najviac listovej zeleniny, klesalo skóre pomalšie o 0,05 jednotky za rok než u tých, ktorí jej jedli najmenej.
Ak by sa mal tento rozdiel premietnuť na duševný vekový rozdiel, tak by najväčší jedáci listovej zeleniny boli kognitívne o 11 rokov mladší.
Zatiaľ ide o súvislosť
Výsledky zostali platné aj po zohľadnení iných faktorov, ktoré by mohli ovplyvniť zdravie mozgu. Patrí medzi ne napríklad jedenie morských živočíchov, pitie alkoholu, fajčenie, vysoký krvný tlak, obezita, úroveň vzdelania, ako aj množstvo fyzických a kognitívnych aktivít.
„Výsledky štúdie nepreukazujú, že konzumácia zelenej listovej zeleniny spomaľuje starnutie mozgu, ale ukazuje to súvislosť,“ povedala v tlačovej správe medicínskeho centra nutričná epidemiologička Martha Clare Morrisová.
Aj keby sa na pomalšom starnutí podieľali iné faktory, zvýšený podiel zeleniny v strave telu rozhodne neublíži. Napokon, obsahuje množstvo vitamínu A, vitamínu C, vitamínu K, ale aj draslík a železo.