BRATISLAVA. Nájdete ju v čajoch, alkoholických nápojoch, omáčkach, v šalátoch ale aj v dezertoch. Mäta je tradičnou súčasťou mnohých jedál a nápojov.
Výnimočnú pozíciu má v tradičnej prírodnej liečbe. Pod jediným názvom sa však ukrýva viac než tucet rozličných druhov mäty.
Okrem osviežujúcej chuti a arómy majú spoločné aj niektoré zdraviu prospešné účinky, ktoré potvrdzuje veda.
Pomáha pri dráždivom čreve
Syndróm dráždivého čreva (IBS) je jednou z rozšírených porúch tráviaceho traktu. Objavuje sa pri ňom bolesť žalúdka, plynatosť a nadúvanie i nepravidelné vyprázdňovanie.
Liečba syndrómu zahŕňa v prvom rade zmeny v stravovaní a v užívanie liekov. Pomôcť by však mohol aj olej z mäty piepornej.
Obsahuje totiž mentol, o ktorom sa predpokladá, že v malých množstvách zmierňuje príznaky IBS vďaka relaxačnému účinku na svaly tráviaceho traktu.
Naznačuje to prehľad deviatich štúdií na viac než 700 pacientoch trpiacich syndrómom. V porovnaní s kontrolnou vzorkou, ktorá dostávala iba placebo, pocítili pacienti vďaka mentolovému oleju výraznú úľavu od syndrómov ochorenia.
Uľaví od žalúdočných problémov
Mätový olej zároveň dokáže priniesť úľavu pri zažívacích ťažkostiach či pri bolesti brucha. Podobne ako v prípade IBS však boli kapsule s olejom účinnejšie, než čerstvé alebo sušené mätové lístky.

Mäta nie je vhodná, ak nepríjemné symptómy spôsobuje gastroezofágová refluxová choroba (GERD).
Pri liečbe žalúdočných problémov je nutné rešpektovať odporúčané dávky mätového oleja.
Čistý mentol totiž býva pre človeka toxický, a preto je nutné užívať iba primerané množstvo oleja.
Môže povzbudiť mozog
Mäta nemusí zabrať len cez žalúdok, prospievať môže aj inhalovanie éterických olejov.
Štúdia v časopise The International journal of neuroscience na zhruba 150 mladých dospelých ukázala, že ak päť minút pred testom vdychovali arómu mäty, výrazne sa im zlepšila pamäť.
Výskum na Univerzite v západnom Oregone zas ukázal, že éterické oleje mäty zvyšovali bdelosť a znížili pocity úzkosti a únavy pri šoférovaní.
Zmierňuje príznaky prechladnutia
Olej z mäty piepornej sa nachádza v mnohých liekoch na potlačenie príznakov chrípky a prechladnutia.

Mätové nosové spreje alebo čaje zároveň spriechodňujú dýchacie cesty. Aróma mäty pomáha uvoľňovať hlieny v nose a hrdle, čím uľahčuje vykašliavanie. Chladivý účinok zase dokáže zmierňovať bolesti hrdla.
Vďaka antimikrobiálnym účinkom dokáže brániť množeniu niektorých škodlivých baktérií a vírusov.
Práve tieto vlastnosti robia mätu účinnou aj pri zapáchajúcom dychu, ktorý je vyvolaný premnoženými baktériami.
DOI: 10.1097/MCG.0b013e3182a88357
DOI: 10.1007/s00535-007-2067-3
DOI: 10.1080/00207450601042094
DOI: 10.3181/00379727-124-31874