BRATISLAVA. Každoročne sa približne tretina fajčiarov pokúsi zbaviť svojej závislosti. Väčšina z nich zlyhá. Neuspejú najmä kvôli stresu, spoločenskému tlaku a návykovým vlastnostiam nikotínu.
Iba šesť percent ľudí dokáže abstinovať dlhšie, než mesiac. S fajčením zvyčajne dokážu nadobro skončiť až po piatich až siedmych neúspešných pokusoch.
Pesimistické štatistiky ale možno pokoriť vďaka silnej motivácii a príprave. Zvýšiť šance na úspech sa môže podariť aj vďaka sérii preventívnych opatrení a opore v najbližšom okolí.
Vyberte si presný dátum
V nasledujúcich týždňoch si stanovte dátum kedy prestanete fajčiť. Oznámte ho svojim priateľom a rodine, vyznačte si ho aj v kalendári. Ak chcete fajčenie obmedzovať postupne, v stanovený dátum už musíte prestať úplne.

Medzitým sa zamyslite, ktoré situácie pre vás môžu byť náročné a pripravte sa na abstinenčné príznaky.
Vymyslite si stratégiu, ako sa vyhnúť spúšťačom túžby po cigarete. Je vhodné vymeniť rannú kávu za čaj a vzdať sa fajčiarskych podnikov.
Z bytu či domu vytvorte čo najskôr nefajčiarsku zónu.
Možno, že to bude prekážať fajčiarom vo vašej domácnosti, no veda je na vašej strane. V odvykaní sú jednoznačne úspešnejší ľudia, ktorí nemajú dovolené fajčiť v domácnosti a spoločných priestoroch.
Prestať hneď, alebo postupne?
Môžete si vybrať, či cigarety obmedzíte postupne ešte pred finálnym dátumom, alebo budete fajčiť v obvyklom množstve až do posledného dňa.
Abstinenčné príznaky
Prvé dni bez nikotínu bývajú najťažšie, no príznaky budú postupne slabnúť. U bývalých fajčiarov sa môže objaviť
- zlá nálada,
- nepokoj,
- podráždenosť,
- hlad,
- bolesť hlavy,
- úzkosť,
- ospalosť alebo nespavosť.
Je na vás, ktorý postup si vyberiete, no zmena zo dňa na deň sa zdá byť z vedeckej perspektívy účinnejšia.
V experimente britskej Oxford University stratégiu okamžitého a postupného odvykania otestovali na 700 dospelých fajčiaroch. Po štyroch týždňoch od stanoveného dátumu vydržalo nefajčiť 40 percent tých, ktorí si odvykali postupne a až 49 percent tých, ktorí s fajčením skončili nárazovo.
Po polroku vydržalo abstinovať už len 15 percent „postupných odvykačov“. Nárazoví abstinenti boli o niečo úspešnejší, chemickou analýzou dychu prešlo 22 percent.
Nikdy nepodliehajte ilúzii, že je v poriadku, ak si pri posedení v bare, alebo vo stresujúcich chvíľach dáte "iba túto jednu" cigaretu. Šanca, že bude skutočne posledná, je minimálna.
Zmeňte svoju rutinu
Pred stanoveným dátumom začnite pravidelne športovať. Pohyb tak postupne začleníte do svojej rutiny a vytvoríte nové situácie, ktoré nemáte spojené s fajčením.

Zároveň vďaka športu znížite množstvo hmotnosti, ktorú vaše telo naberie keď prestanete fajčiť. Počas prvého polroku abstinencie ľudia v priemere priberú dva až päť kilogramov. Po desiatich rokoch sa nadbytočné kilá zvyčajne ustália na priemerných päť kilogramov.
Kilogramy pribúdajú bez ohľadu na to, či bol človek tuhým, alebo rekreačným fajčiarom. V prípade tuhých fajčiarov je však prírastok na váhe vyšší.
Namiesto jedla si radšej nájdite zdravé rozptýlenie, ktorým udržíte myseľ a ruky zaneprázdnené. Pre istotu majte po ruke nikotínové prípravky (žuvačky, či náplasti), ktoré vám pomôžu prekonať abstinenčné príznaky.
Nebojte sa požiadať o pomoc
Hoci niektorí ľudia uspejú na vlastnú päsť, mnohí nesú odvykanie ťažko. Netreba sa báť požiadať o pomoc.
Možností je viacero. Jednou z možností je začať odvykanie s niekym blízkym. Ak prestanete v rovnaký dátum, mnohé abstinenčné príznaky budete prežívať v podobnom čase a môžete si byť vzájomnou oporou.
Ak vám okolie nevie pomôcť, obráťte sa na odborníka. Okrem všeobecných lekárov poskytujú pomoc s odvykaním napríklad poradne regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Na každej cigaretovej škatuľke je tiež uvedený kontakt na ich Linku pomoci.
Na čísle 0908 222 722 sú počas pracovných dní od 8.00 do 15.00 k dispozícii zdravotníci, ktorí poskytujú diagnostiku závislosti, vysvetľujú spôsoby odvykania od fajčenia, prípadne čerstvým nefajčiarom odporučia poradenské centrá v ich blízkosti.
Mnoho poradenských programov a vyšetrení je zadarmo a niektoré dokonca bez poplatku poskytujú nikotínové náplaste.
DOI: 10.1136/bmjopen-2016-011045
DOI: 10.7326/M14-2805
DOI: 10.1111/j.1467-9566.2010.01251.x