EDINBURGH, BRATISLAVA. Po tridsiatich rokoch výskumu a pokusov sa vedcom po prvýkrát podarilo priviesť v laboratóriu ľudské vajíčka do úplnej zrelosti.
Vypestované vajíčka zatiaľ neskúšali oplodniť. Ak sa však ukážu byť životaschopné, nový postup by mohol byť účinnou metódou ako bojovať s neplodnosťou.
Prelomový postup opisuje štúdia v časopise Molecular Human Reproduction.
Ako dozrievajú vajíčka
Ženy sa rodia s obmedzeným množstvom buniek, z ktorých majú vzniknúť vajíčka. Keď prídu na svet, majú ich 400 až 700-tisíc.

Tieto vajíčka však nie sú zrelé. Ich vývoj sa pred narodením zastavil a nemožno ich preto oplodniť.
Aby z vajíčok mohol vzísť nový život, každé jedno musí prejsť niekoľkostupňovým procesom, pri ktorom rastie a dozrieva. Postupne sa vyvíjajú vo folikuloch vaječníkov, ktoré slúžia ako dokonalý inkubátor.
Bunky chemicky vyživujú a chránia, až kým nie sú úplne zrelé. Vajíčko pritom v priebehu dozrievania musí stratiť polovicu svojho genetického materiálu, aby po oplodnení spermiou neobsahovalo prebytok DNA.
V tele je celý proces citlivo načasovaný. Časť vajíčok dozrieva počas dospievania ženy, iné až o dvadsať rokov neskôr. Každý mesiac sa počas ovulácie z vaječníkov uvoľňuje jedno zrelé vajíčko, ktoré je pripravené na oplodnenie.
Celý proces je však natoľko komplikovaný, že ho vedci dosiaľ neboli schopní verne napodobniť.
Prečo ide o prelomový postup
V prípade, že chceli ženské vajíčka použiť pri mimotelovom oplodnení, alebo ich zmraziť, museli ich z tela odoberať až keď boli zrelé.