BRATISLAVA. Niekoho dráždia, iný bez nich nezaspí. Ponožky v posteli dokážu viac, než pomôcť prekonať mrazivé večery. Môžu priniesť rýchlejší a kvalitný spánok, pomôcť pri prejavoch menopauzy, dokonca aj zlepšiť sexuálny život.
Cesta k rýchlemu spánku
Ľuďom, ktorí ťažko zaspávajú, by ponožky mohli pomôcť. Ide o jednoduchý a lacný trik, ktorý funguje vďaka fyziologickým procesov v tele. Ponožky totiž dokážu povzbudiť prirodzenú činnosť biologických hodín.
Priemerná telesná teplota je 37 stupňov Celzia, no v priebehu dňa kolíše. Drobné a na dotyk sotva rozoznateľné rozdiely však sú dôležitým signálom pre mozog.
Telesnú teplotu totiž regulujú biologické hodiny a ich cirkadiálny rytmus, ktorý kontroluje načasovanie spánku. Vďaka nemu sa človek večer cíti ospalý a ráno sa prebúdza.
Teplota sa počas dňa postupne zvyšuje a vrcholí v neskorých popoludňajších hodinách. V tom čase sa ľudia cítia byť najviac bdelí. V noci začne telesná teplota postupne klesať, pričom pri zaspávaní padne o jeden až dva stupne. Najnižšia je okolo štvrtej hodiny ráno.
Ochladenie tela je pre mozog signál, že sa má nastaviť na spánok.

Mohlo by sa zdať, že sa nohy pod perinou kvôli ponožkám prehrejú a zaspávanie sa kvôli nim skomplikuje. V skutočnosti však môžu pomôcť pri regulácii vnútornej teploty tela.
Štúdia v časopise Physiology & Bahaviour ukázala, že dospelí, ktorí nosili bežné alebo vyhrievané ponožky, zaspali rýchlejšie, než ľudia bez ponožiek.
Ak sa cievy na rukách a nohách podarí zahriať (napríklad ponožkami), cievy sa roztiahnu. Teplo jednoduchšie preniká na povrch, uvoľňuje sa do prostredia cez pokožku a vnútorná teplota tela následne klesne.
Teplotná zmena pre mozog značí, že je čas uložiť sa na spánok. Zjednodušene povedané, ak sú nohy v teple, zaspíte rýchlejšie.
Ponožky ako prvá pomoc
Mnohí po ponožkách siahnu kvôli nepríjemnému pocitu studených nôh.