Text pôvodne vyšiel v The Washington Post.
Každý z nás už stretol športovca, ktorý sa chválil uboleným telom po náročnom tréningu. Lenže ak nás bolesť má varovať pred nebezpečenstvom, môže byť dobrým signálom?

„Áno, môže, ale musíme rozlíšiť medzi dobrou bolesťou a zlou bolesťou,“ hovorí osobná trénerka Elizabeth Brooksová.
Bolesť svalov po cvičení je často znakom svalovej horúčky. Ide o pocit, ktorý sa prejavuje pri natrhnutí svalových vlákien počas tréningu a ich následnej oprave počas zotavovania.
„Aby ste pocítili priaznivé účinky cvičenia, musíte vyjsť zo svojej zóny komfortu,“ tvrdí Brooksová. Dokonca aj ľudia v najlepšej kondícii môžu trpieť bolesťami svalov, stačí ak robia nové cviky, alebo cvičenie predĺžia či zintenzívnia
Bolesť svalov však nemusí svedčiť iba o poriadnom výkone a môže byť náročné uvedomiť si, že skutočné zranenie.
„Zatiaľ čo niektorí ľudia majú vysoký prah bolesti, iní ju nedokážu zvládať,“ vysvetľuje Winston Gwathmey, ktorý pôsobí ako ortopedický chirurg na Univerzite vo Virgínii a lekár pre športové tímy.
Dobrú a zlú bolesť však možno rozoznávať aj pomocou nekoľkých univerzálnych znakov.
Bežná bolesť po cvičení
- Bolesť svalov po tréningoch, ktorá zmizne po 48 hodinách.
- Bolesť, ktorá je rovnomerná na oboch stranách tela. „Napríklad, ak po tlaku na na lavičke bolí iba ľavé rameno a pravé nie, môže ísť o príznak zranenia,“ hovorí ortopedický chirurg.
- Bolesť sa dá opísať aj ako pálenie svalov alebo únava, nie je ostrá.
- Nepríjemné pocity sú lokalizované v svale, nie hlboko v kĺbe.
- Bolesť zasahuje oblasť, na ktorú boli cviky zamerané. Napríklad po doske (planku) môžu bolieť brušné svaly, nie však chrbát.
- Praskanie v kĺbe, ktoré nebolí.