BRATISLAVA. Bylinka s cesnakovou chuťou a vôňou sa na jar objaví na veľkých plochách v súvislých zelených kobercoch.
Hneď ako sa medveď prebudí zo zimného spánku, údajne absolvuje detoxikáciu – zbaví svoje telo škodlivých látok. Použije na to bylinku, ktorej rastú vo vlhkých lesoch skoro na jar celé koberce – medvedí cesnak. V tomto rituáli sa ho oplatí nasledovať.
„Medvedí cesnak je považovaný za jarný detoxikačný zázrak,“ vysvetľuje bylinkárka Miriam Latečková. Cesnakom voňajúce zelené lístky totiž podporujú trávenie a vyprázdňovanie, prečisťujú črevá a majú silné antibiotické účinky.
Jeho sila spočíva v obsahu vitamínov B a C a alicínu. Alicín je látka, ktorá je zodpovedná za charakteristickú vôňu cesnaku. A práve vďaka nej má svoje vzácne antibakteriálne účinky.
Ďalšou vzácnou látkou sú flavonoidy, ktoré chránia bunky pred toxickým pôsobením škodlivých látok z vonkajšieho prostredia, ale aj proti tým, ktoré sa tvoria v tele.
Sezóna trvá dva mesiace
Rásť začína zelený životobudič skoro na jar, v nižších polohách sa dá nájsť už začiatkom marca. Môže to však byť aj skôr: výkyvy počasia napríklad v tomto roku spôsobili, že prví nálezcovia sa v Bratislave hlásili na sociálnych sieťach už v polovici februára.

Medvedí cesnak nájdete v listnatých a lužných lesoch, jeho sezóna je však krátka – trvá dva mesiace v roku. Vyskytuje sa obyčajne na veľkých plochách v súvislých zelených kobercoch, ktoré rozvoniavajú široko-ďaleko.
Prízemná zelená bylinka má 10-12 centimetrov dlhé lesklé jasnozelené kopijovité lístky a typickú cesnakovú vôňu.
Lístky medvedieho cesnaku, ktorý sa ľudovo nazýva aj medvedí lenek alebo divý cesnak, sa dajú použiť doslova na tisíc spôsobov. V ostatných rokoch sa dostal aj do vysokej gastronómie – experimentujú s ním aj kuchári v lepších reštauráciách.
Ak však z neho chcete vyťažiť čo najviac, dajte si ho čerstvý – do šalátu, do prílohy, do nátierky, prípadne na dochutenie polievky pred jej dokončením. Odborník na výživu Igor Bukovský upozorňuje, že tepelnou úpravou stráca svoju silu.
Krátkodobo sa dajú lístky uchovávať v chladničke – lístky spolu so stonkami sa vložia do pohára s vodou, vďaka čomu ostanú dlhšie čerstvé.
Ako pomáha medvedí cesnak
- Pomáha pri rôznych žalúdočných problémoch – napríklad pri zápche, plynatosti či pri chronických hnačkách.
- Jeho konzumácia sa odporúča aj pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení. Vhodný je pri problémoch s vysokým krvným tlakom.
- Nápomocný je aj pri bolestivých kŕčových žilách.
- Ak vás trápia bolesti hlavy, prípadne mávate migrény, vyskúšajte ho na ich zmiernenie.
- Využíva sa pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, ako sú astma alebo zápal priedušiek.
- Silná korenistá chuť cesnaku môže pomôcť vypudiť z tela hlísty.
- Je výborným posilňovačom imunity, najmä na jar, keď je ľudský organizmus oslabený a náchylný na choroby.
Zdroj: medvedicesnak.sk
Čerstvý alebo mrazený
Ak chcete divý cesnak používať priebežne počas celého roka, môžete si ho zamraziť. Sušiť sa podľa Latečkovej veľmi neoplatí.
„Na pultoch predajní môžeme nájsť aj sušený medvedí cesnak, ide však o predraženú vlákninu bez väčšieho liečebného účinku a jeho užívanie by som vynechala,“ dodala.
Ak si o pár týždňov nazbierate v lese viac lístkov cesnaku, ako dokážete naraz skonzumovať, urobte si tinktúru, ktorú môžete celoročne používať po kvapkách.
Umyté lístky cesnaku treba naložiť do alkoholu, napríklad vodky, nechať macerovať približne dva týždne na teplejšom mieste a potom scediť.
„Tinktúru užívame pri problémoch s vysokým krvným tlakom a cholesterolom, prečisťuje cievy. Medvedí cesnak je tiež výborné antiparazitikum,“ dodala Latečková.
Víno z medvedieho cesnaku zase podľa nej dezinfikuje tráviacu sústavu a zlepšuje a podporuje trávenie.
Pomáha na žalúdok aj na tlak
Medvedí cesnak pôsobí najmä ako detoxikačný prostriedok. Ak ho na jar zaradíte do svojho jedálneho lístka, jarnú prečisťovaciu kúru máte vybavenú a poistíte aj svoju imunitu. Užíva sa však aj pri žalúdočných problémoch, pri problémoch s vysokým krvným tlakom, odporúča sa aj pri migrénach či pri ochoreniach horných dýchacích ciest.
Sezónou medvedieho cesnaku je skorá jar. Bylinka síce rastie a kvitne až do konca mája, veľké staršie lístky však už nie sú také chutné ako mladé. Keď cesnak zakvitne, už ho netrhajte.
Pri jeho zbere – rovnako ako pri zbere akejkoľvek inej rastliny v prírode – treba byť ohľaduplný. Zber je zakázaný v chránených rezerváciách, všade inde sa zbierať smie, samozrejme, v primeranom množstve, ktoré zodpovedá osobnej spotrebe.
Konvalinka kvitne neskôr
Príručky a atlasy bylín upozorňujú na podobnosť medvedieho cesnaku a konvalinky. Zrada je v tom, že sa nielen podobajú, ale rastú aj v rovnakých lokalitách. Konvalinka však začína rásť o čosi neskôr.
Jej konzumácia môže spôsobiť zdravotné problémy. „Obsahuje látky podobné digitalisu, ktoré môžu ovplyvniť činnosť srdca. Ale to by ste museli zjesť poriadnu dávku,“ konštatuje Igor Bukovský.
Po ovoňaní a ochutnaní lístkov by však nemali byť žiadne pochybnosti - to, čo vonia a chutí po cesnaku, bude medvedí cesnak. Kto má slabší čuch, môže ako skúšku správnosti požmoliť v rukách jeden lístok. Ak je to medvedí cesnak, uvoľní charakteristickú vôňu a nedá sa pomýliť.
Recepty z medvedieho cesnaku
Pesto z medvedieho cesnaku
Čerstvý medvedí cesnak
Orechy – vlašské, kešu, podľa chuti
Olivový olej – môže byť aj iný napríklad slnečnicový alebo olej z orechov
Soľ
Čili
Citrón
Medvedí cesnak dôkladne umyjeme pod tečúcou vodou, otrasieme a necháme preschnúť v sitku. Lístky vložíme do vysokej nádoby, pridáme, soľ, citrón, prípadne čili a olivový olej a začneme mixovať. Na záver primiešame pomleté orechy. Hotové pesto skladujeme v chladničke, najlepšie v menšej uzavretej zaváraninovej fľaši. Používame napríklad na cestoviny.
Tuniakový šalát s medvedím cesnakom
20 lístkov medvedieho cesnaku
250 g tuniaka v konzerve
100 g slaného gréckeho syra
50 g čedaru
5 ks kríčkových paradajok
2 ks jarnej cibule
hrsť baby špenátu
5 – 8 ks reďkoviek
½ citróna
olivový olej
soľ
Zeleninu a lístky medvedieho cesnaku dôkladne umyjeme. Umytú zeleninu a syry nakrájame, cesnak natrháme na menšie kúsky. Všetky prísady zmiešame vo veľkej mise, prelejeme olivovým olejom, ochutíme citrónom, posolíme a dôkladne zamiešame. Šalát môžeme podávať s čerstvým chlebíkom, bagetkou alebo ako prílohu k mäsu.
Jednoduchá polievka z medvedieho cesnaku
Medvedí cesnak
Cibuľka
Zemiaky
Olej
Hladká múka
Smotana
soľ
Cibuľu a medvedí cesnak si nakrájame na malé kúsky. Cibuľku osmažíme na oleji, pridáme trochu hladkej múky a urobíme si zápražku. Zápražku zalejeme vodou, osolíme a povaríme. Pridáme nakrájané zemiaky a necháme ich uvariť do mäkka. Do polievky prisypeme medvedí cesnak, chvíľu povaríme. Primiešame smotanu a celú polievku rozmixujeme ponorným mixérom.
Šampiňóny plnené bryndzou a medvedím cesnakom
60 g bryndze
60 g smotanovej nátierky
kurkuma
väčšie šampiňóny
paradajky
medvedí cesnak
¼ cibule
chlieb
Zo šampiňónov odstránime nožičky a hlavičky opláchneme. Zeleninu umyjeme, paradajky, cibuľu a medvedí cesnak pokrájame. Bryndzu zmiešame so smotanovou nátierkou, primiešame zeleninu a pridáme trochu kurkumy. Šampiňóny naplníme zmesou, ozdobíme kúskom paradajky. Pečieme 15 až 20 minút na plechu, ktorý sme vystlali papierom na pečenie.
Zdroj: medvedicesnak.sk