BRATISLAVA. Záblesky, hviezdičky, alebo obrazce pred očami dokážu nepríjemne zaskočiť. Ak sa objavia iba ojedinele, zvyčajne bývajú neškodné.
Lenže ak sa objavujú často, alebo sú príliš intenzívne, treba sa urýchlene obrátiť na svojho očného lekára. Hviezdičky totiž môžu značiť poškodenie sietnice alebo mozgu.
Ako vznikajú hviezdičky pred očami
Sietnica je vrstva buniek, ktorá sa nachádza na zadnej strane oka. V prípade, že zachytí svetlo, vyšle správy do mozgu. Na farby ani tvary nereaguje.
Sietnicu chráni špeciálny gél nazývaný sklovec. Umožňuje prenos svetla na sietnicu. Má viskoelastické vlastnosti, čím chráni štruktúry oka pred mechanickým poškodením, trením a otrasmi.

Ak sa sietnica zapáli, alebo sa sklovec pohybuje či zmršťuje, sietnica o stimuloch informuje mozog. Vyšle signál, ktorý si mozog vysvetľuje ako svetlo aj v prípade, že žiaden vonkajší svetelný zdroj neexistuje.
Mozog signály zo sietnice interpretuje pomocou elektrických impulzov. Ak niečo naruší elektrickú aktivitu v mozgu, môže vysielať falošné signály a človek nadobudne pocit, že pred očami vidí hviezdičky.
Hviezdičky, či záblesky si netreba mýliť s takzvanými muškami. Ide o miniatúrne tiene, bodky, alebo čiary, ktoré sa pohybujú v zornom poli človeka.
Mechanizmus ich vzniku je iný, než u zábleskov. Môžu byť spôsobené zhlukmi bielkovín alebo buniek v oku, prípadne sú následkom prasknutej cievky. Objavujú sa so stúpajúcim vekom a spravidla sú neškodné.
Príčiny hviezdičiek pred očami
Úder do hlavy
Aby sa mozog nedoráňal nárazmi o vnútornú stranu lebky, chráni ho vrstva tekutiny. Avšak silný náraz, napríklad pri automobilovej nehode alebo kontaktnom športe, môže spôsobiť, že mozog napriek tomu narazí o kosť.