"Keď si porovnáte zdravotnú kartu muža a ženy, na prvý pohľad zistíte rozdielny prístup k zdraviu. Muži dbajú na svoje zdravie menej. Globálne je dnes situácia taká, že populácia starne, ale výraznejšie starnú ženy,“ hovorí urológ Roman Sokol z Privátnej urologickej ambulancie v Trenčíne.
Dodáva: „Ženy chodia na preventívne prehliadky zodpovednejšie a precíznejšie ako muži. To sa samozrejme odráža aj na celkovom zdraví.“ Práve prevencia a skoré odhalenie ochorenia je predpoklad, ako aj muži môžu predĺžiť dĺžku svojho života. Ohrozuje ich niekoľko diagnóz, o ktorých neradi hovoria. Dokonca ani s lekárom.
Problém so stolicou je často ignorovaný
Podľa Svetového centra pre výskum rakoviny (World Cancer Research Fund International) sa Slovensko drží v rebríčku výskytu rakoviny hrubého čreva a konečníka na druhom mieste po Južnej Kórei. Čo sa však týka slovenských mužov, tým patrí v tomto ochorení celosvetové prvenstvo. Tento druh rakoviny je často spojený s úmrtím vďaka tomu, že muži prvotné príznaky podceňujú a neabsolvujú odporúčané zdravotné prehliadky.

Preventívna prehliadka konečníka a hrubého čreva je pritom na Slovensku vykonávaná v rámci preventívnych prehliadok u ľudí nad 50 rokov. Ak sa v rodine už rakovina hrubého čreva a konečníka vyskytla, vykonáva sa bez vekového obmedzenia. Včasné odhalenie nádoru totiž zvyšuje možnosť vyliečenia. Pri hnačkách, zápchach, únave, poruchách vyprázdňovania preventívne absolvovať aspoň domáci test na prítomnosť krvi v stolici. Dá sa ním odhaliť až 90% prípadov rakoviny.
Vysoký krvný tlak má nepríjemné dôsledky
Nemá jednoznačné príznaky a preto sa označuje za tichého zabijaka. Meria sa však pri každej preventívnej prehliadke, no je vhodné ho kontrolovať aj v domácom prostredí.

Vysoký krvný tlak totiž vplýva na poškodenie srdca, obličiek, periférnych tepien a sietnice. Muži sú vysokým krvným tlakom ohrození aj vďaka zlozvykom ako alkohol a fajčenie. Práve tie výrazne zvyšujú tlak. Optimom je hranica 120/80. Muži by mali tento údaj poznať dobre a v prípade odchýlok nečakať, že sa veci zlepšia samy. Obvykle nezlepšia.
Inkontinenciu u mužov spôsobujú závažné diagnózy
Únik moču sa spája vo väčšej miere so ženami a to je dôvod, prečo ho muži zvyknú podceňovať. „Inkontinencia u mužov sa vyskytuje 3x zriedkavejšie ako u žien. Na Slovensku trpí únikom moču odhadom približne 200 tisíc mužov. Výskyt vekom stúpa,“ hovorí Marek Vargovčák, urológ zo Železničnej nemocnice Košice. V princípe má však 1 zo 4 mužov po štyridsiatke skúsenosti s únikom moču.

V jej pozadí je často závažná zdravotná príčina. „Inkontinencia je mimoriadne nepríjemná a pacienta spoločensky obmedzuje a častokrát aj úplne izoluje. Preto je kľúčové, aby muž vyhľadal čo najskôr urológa, ktorý zistí príčinu inkontinencie a pacientovi navrhne adekvátnu liečbu,“ hovorí Milan Blaško z urologickej ambulancie MILUMED.
Roman Sokol hovorí, že varovným signálom môže byť už aj časté močenie nazývané ako urgentný únik moču: „Ide o veľmi časté a nutkavé močenie. Normálne by mal muž močiť osemkrát za 24 hodín. Ak niekto chodí napríklad 12-krát, má urgencie. Muži majú toto ochorenie menej často. Urgentnú inkontinenciu získavajú až vo veku nad 60 rokov a často je podmienená ochoreniami prostaty a močového mechúra.“

Špecifická je inkontinencia z pretekania. „Tento typ inkontinencie postihuje asi 98% mužov,“ hovorí Sokol. V tomto prípade ide najčastejšie o zdravotný problém s prostatou, alebo močovou rúrou. Muž vtedy močí často a málo,“ vysvetľuje Sokol a dodáva, že existuje aj typ inkontinencie z neurogénnych príčin, teda ak je niekto po úraze chrbtice, operácii miechy, alebo má sklerózu multiplex.
Muži by mali byť pri inkontinencii obzvlášť opatrní, pretože sa u nich môže spájať so zhubnými ochoreniami. Preventívna prehliadka u urológa by mala byť základom zodpovednej diagnostiky. „Na Slovensku je preventívna prehliadka u urológa odporúčaná raz za 3 roky u mužov po 50 eventuálne v 40 roku života. Ak sa v priamej príbuzenskej línii vyskytuje zhubné ochorenie prostaty, vyšetrenie sa odporúča raz ročne,“ hovorí Vargovčák.
Liečba je komplikovaná, ale možná
Milan Blaško hovorí, že na odstránenie inkontinencie je potrebné odstránenie príčiny: "Pokiaľ ide o pretekanie pri nemožnosti sa spontánne vymočiť, riešime problém zavedením dočasného katétra do močového mechúra. Následne pacienta pripravujeme na operačnú liečbu.
Pokiaľ ide o inkontinenciu moču po operáciách, u väčšiny pacientov sa stav do 12 mesiacov aj v rámci rehabilitačných procedúr upraví. Ak prišlo k poškodeniu zvierača, máme možnosť implantovať pacientovi umelý zvierač. Ten si pacient obsluhuje sám a zabezpečuje mu suchosť.“

V liečbe inkontinencie sa používa aj celá škála postupov od cvičenia panvového dna, Kegelových cvikov, cez zmeny návykov v príjme tekutín cez liekovú liečbu až po operačné možnosti. Samostatnou kapitolou je používanie inkontinenčných pomôcok a katétrov na samocievkovanie. „Každý pacient, bez ohľadu na príčinu úniku moču by mal znížiť príjem kofeínových a sýtených nápojov,“ radí Vargovčák.

Doktor Sokol dodáva, že najlepšie sa darí eliminovať inkontinenciu liekmi a operáciou. Znižovať nepríjemné dôsledky je možné pomocou inkontinenčných pomôcok.
Výraznou pomocou pre mužov trpiacich únikom moču sú absorpčné pomôcky TENA, vyrobené špeciálne pre mužov. Diskrétne sedia v spodnej bielizni, sú nenápadné, no s vysokou absorpciou. Vďaka nim môžete opäť žiť bez obáv z nechceného úniku v nevhodnej chvíli. Systém kontroly vzniku zápachu zas pomáha zvýšiť stratené sebavedomie.
Inkontinenčé pomôcky vám predpíše lekár, ale dajú sa kúpiť v lekárni aj bez predpisu. Prípadne je možnosť objednať ich online v diskrétnom balení. Môžete vyskúšať bezplatné zaslanie vzoriek, na základe ktorých sa rozhodnete pre správny typ pomôcky.
Tento článok vám prináša TENA.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.